Razmišljate o udomljavanju psa, a vaše ga se dijete panično boji

Oduvijek ste sanjali o udomljavanju psa, a život se napokon posložio baš tako da imate dovoljno sredstava, vremena i prostora da psu pružite topao dom.

Dijete_pas_Pixabay

Sve je spremno za dolazak novog četveronožnog prijatelja, ali vaš mališan počinje pokazivati paničan strah od pasa koje sreće na ulici.

Ne želi ga dodirnuti, ne želi ga čak ni pogledati, a sama pomisao da će mu se pas približiti u djetetu izazivan nesnosan strah i tjera ga u plač. Djeca u vrtićkoj i predškolskoj dobi strahuju od mnogočega, a psi, mačke i ostale veće životinje uglavnom su na vrhu popisa.

Stavite se u djetetovu kožu

Iako ste vi i vaš partner oduševljeni psima koje poznajete, smatrate kako su to najmilije i najprivrženije životinje na svijetu, ne očekujte da će dijete dijeliti isto takvo mišljenje. Naime, sve ono pozitivno što mislite o psima produkt je vašeg iskustva.

Dijete se pak suočava sa živim bićem koje se ne može izražavati poput ljudi, svoje emocije i stanja pokazuje na način koji dijete može uplašiti i pas mu često može poslati sasvim krivu poruku i time ga otjerati.

Zamislite da ste vi četverogodišnje dijete koje se suočava s dlakavim, lajavim bićem koje je sklono lizati, otvarati usta prepuna oštrih zubiju, brzo trčati prema vama, pa čak vas i slučajno srušiti na tlo. Takvi prizori djetetu mogu biti zastrašujući, posebice ako se od najranije dobi nije imalo prilike zbližiti sa životinjom.

Pse postepeno uvodite u djetetov život

Ako dijete dulje vrijeme pokazuje strah i otpor, tada suočavanje sa psom mora ići postepeno i to onim tempom koje dijete postavlja. Najbolje je započeti sa slikovnicama i pričama, a nastaviti s crtanim filmovima i kazališnim predstavama u kojima se pojavljuju psi.

Čitajte s djetetom priče o psima prije spavanja, a ako je dovoljno veliko, dajte mu i enciklopediju ili vodič za razumijevanje pasa u kojemu će moći vidjeti realne fotografije pasa i naučiti nešto o obilježjima različitih pasmina.

Ako dijete pozitivno reagira na priču, ne bi bilo loše da mu poklonite igračku psa, po mogućnosti psa koji može lajati. Dijete na taj način može naučiti da se psa vodi na uzicu, da ga se mora hraniti i da se s njim treba igrati. Ako je riječ o plišancu, odlazak u krevet sa psom, u djetetu će probuditi pozitivne emocije koje će zatim lakše doživjeti s pravim psom.

Slijedeći, i najvažniji korak jest upoznavanje s pravim psom. Najbolje je da to bude poznat pas, ljubimac vaših prijatelja ili obitelji, za kojega znate da je naučen ponašati se pristojno. Prvi susret nikako ne organizirajte sa štenetom jer štenci su jako zaigrani, nemirni, a znaju i nekontrolirano grickati i lajati.

Odraslog psa djetetu uvedite u prostoriju na uzici. Neka osjeti da se ono može približiti psu i da pas neće nenadano zatrčati prema njemu. Savjetujte mu da ga podraga i pozdravi, ali za početak neka ga mazi po trupu, a ne po glavi kako ga pas ne bi polizao, snažno se odmaknuo i preplašio ga.

Naučite dijete kako se treba ponašati sa psom

Ako se pripremate za dolazak psa u obitelj ili dijete planirate suočiti s psom, objasnite mu neka najosnovnija pravila o odnosu sa psom. Prije svega, dajte mu do znanja što znače određena pseća ponašanja. Široko otvorena usta dijete će manje plašiti ako zna da ih pas otvara kad je sretan, baš kao što će mu lizanje manje smetati ako nauči da je to način na koji pas pozdravlja ljude i druge pse.

Pas se glasa lajanjem pa djetetu lajanje usporedite s njegovim govorom i objasnite mu da kad laje, pas želi ljudima ili drugim psima nešto poručiti, na nešto ih upozoriti ili se jednostavno raduje.

Naučite dijete da se sa psom, ali i svakom drugom životinjom, odnosi s poštovanjem. Dijete mora naučiti poštivati pseći prostor, njegovu hranu i s njim "rukovati" nježno.

Isto tako, ako na ulici želi podragati nepoznatog psa, uvijek mora pitati vlasnika je li pas agresivan i smije li ga dodirnuti. Upravo ovakvo ponašanje spriječit će nenadane šokove djetetu i psu, te smanjiti neugodne situacije s vlasnicima pasa.

Ako i nakon postepenog privikavanja i upoznavanja sa psima, vaš mališan još uvijek pruža otpor i ne želi psa u obitelj, poštujte ga. Pas je živo biće i velika obveza na koju svi članovi obitelji moraju biti spremni, a forsiranje ne može završiti dobro ni u kojem slučaju.

Većina djece u jednom periodu života doživljavaju strah od psa, ali na sreću, već s polaskom u školu, taj strah postepeno nestaje. Dajte djetetu vremena i prostora za igru s drugim psima da se navikne na njegovu prisutnost pa će možda i sam u jednom trenutku zatražiti psa.