Opasnost od pretjerane vrućine i izlaganja suncu
"Ako idete na plažu s malom bebom, ona mora neprekidno biti u hladu, idealno u hladovini drveća, dok je zaštita koju nudi suncobran neadekvatna. Zbog toga što i more i pijesak odlično odbijaju sunčeve zrake, na plaži ima toliko reflektiranih sunčevih zraka da boravak ispod suncobrana ništa ne znači. Idealno je da bebi kupite mali UV šator radi adekvatne zaštite", napisao je dr. Raičević.
Osim toga, dodao je i da postoji opasnost od dehidracije, budući da se pojačano znojimo kada je vruće, a kod malih beba mehanizam znojenja i termoregulacije je nezreo i postoji rizik od hipertermije, odnosno toplinskog udara, ali i rizik od hipotermije. "Postoji rizik i od hipotermije, naročito kod beba u prva tri mjeseca života, dok se jače ne razvije potkožno masno tkivo. Dovoljno je da se navuče oblak i puhne malo jači vjetar i beba se može pretjerano rashladiti".
"Na kraju krajeva, što beba ima od kupanja u moru? Zdravstvena korist od boravka na moru se prije svega svodi na povećanu produkciju vitamina D zbog dužeg izlaganja suncu, dok je, ako nemate neko kožno oboljenje kojem morska voda godi (psorijaza, ekcem), izlaganje morskoj vodi od minornog značaja. Bebe u prvoj godini života se svakako ne smiju izlagati jačem sunčevom zračenju (zato se i preporučuje da vitamin D piju cijele prve godine, neovisno o godišnjem dobu) tako da ova korist za njih otpada, a izlažu se nepotrebnom riziku od infekcije, rashlađivanja, pregrijavanja, dehidracije i opeklina", napisao je pedijatar i na samom kraju istaknuo da je more za bebe preveliko, a plićak predubok, pa je za male bebe najidealniji bazenčić na terasi.