Budući da mnoga djeca ne jedu puno voća i povrća, a često imaju i masniju prehranu, može se dogoditi da unose premalo vlakana. Naravno, da ovakva prehrana nije osobito zdrava, a može izazvati jednu neželjenu posljedicu - zatvor.
Koliko vlakana u prehrani je potrebno djetetu? Prema Američkoj akademiji za pedijatriju, dnevni unos vlakana se ovako računa: broj koji označava godine + 5 grama (na primjer, ako dijete ima 7 godina, onda je to 12 grama dnevno). Najviše se treba unijeti 35 grama vlakana dnevno.
"Ipak, mnogi nutricionisti ističu da ovo nije dovoljna količina vlakana. Najnovije preporuke o vlaknima navode da bi djeca trebala unijeti oko 14 grama vlakana na svakih 1 000 unesenih kalorija. Starija djeca koja jedu više kalorija trebaju unositi više vlakana u organizam", objašnjava pedijatar Vincent Iannelli za Verywell Family.
Namirnice bogate vlaknima
Općenito, dobri izvori vlakana uključuju voće, povrće, mahunarke (grah), kruh i žitarice. Za neke namirnice se pogrešno smatra da sadrže dobru količinu vlakana, a to su grožđe, dinja, zelena salata i jabuke bez kore.
Namirnice bogate vlaknima su:
- artičoke
- grah
- ječam
- brokula
- kelj papučar
- kus-kus
- datulje
- grašak
- leća
- kruške
- šljive
- maline
- repa
- integralno pšenično brašno
- tjestenina od cjelovitog zrna
Uz ove gore navedene namirnice, postoje je i one koje imaju nešto manje vlakana, ali su i dalje jako zdrave i dobre za dječju probavu.
- bademi
- jabuke s korom
- banane
- smeđa riža
- mrkva
- celer
- smokve
- kukuruz
- zob
- naranče
- kikiriki
- pekan orasi
- orašasti plodovi
- krumpir s korom
- grožđice
- riža
- raženi kruh
- jagode
- rajčice
Kako dalje naglašava pedijatar važno je uvijek provjeriti i što piše na etiketi i odabrati hranu bogatu vlaknima, te potaknuti djecu da jedu što više voća i povrća.