Prvi posjet stomatologu trebao bi biti i prije rođenja djeteta

Kada je idealno vrijeme za prvi posjet stomatologu?

50a618a3cc7df

Kada nikne prvi zub ili najkasnije do navršene prve godine života svakako je točan odgovor, no iskustvo je pokazalo da je idealno vrijeme za prvi posjet ordinaciji prije rođenja djeteta. Takav posjet sastoji se od uputa roditeljima o održavanju higijene usne šupljine novorođenčeta, prehrambenih smjernica za dijete do navršene prve godine života, upute o održavanju oralne higijene roditelja, posebno majke ili druge osobe koja vodi brigu o djetetu te izrade plana posjeta ordinaciji djeteta do navršene prve godine života.

Svaki višednevni trudnički tečaj u svom programu ima predviđeno predavanje o održavanju oralne higijene djeteta te ranoj prevenciji karijesa, no u praksi se pokazalo da se često upravo ta predavanja odgode i roditelji ne dobiju pravovremeno potrebne informacije. Zato je ordinacija dentalne medicine prije rođenja djeteta pravo mjesto za provođenje ranih preventivnih postupaka.

Zdrava usta majke i dobra oralna higijena važni su preduvjeti za rast i razvoj djeteta bez pojave karijesa. Karijesnu infekciju 100% je moguće spriječiti, no za to je potebno uložiti vremena i strpljenja. Kad se steknu određene prehrambeno-higijenske navike u obitelji, očuvanje oralnog zdravlja postaje dnevna rutina koju je lako uklopiti i u vrlo popunjen dnevni raspored.

Najvažnija prehrambena navika jest smanjiti unos jednostavnih ugljikohidrata na minimum. Najštetniji su sokovi i zaslađeni čajevi koje dijete često pijucka tijekom dana i noći, odnosno ljepljiva hrana poput smokija, čipseva i bombona.

Djeca od početka uvođenja dohrane trebaju piti nezaslađene čajeve ili vodu, a dječju prehranu se lako može obogatiti svježim ili kuhanim voćem i povrćem, te jogurtom i integralnim pecivima obogaćenim začinskim biljem. Slatkiše i sokove ne treba u potpunosti izbaciti iz jelovnika, ali ih treba konzumirati kontrolirano, najbolje uz jedan veći obrok, primjerice ručak.

Važno je napomenuti kako je dokazano da majčino mlijeko na izaziva karijes jer sadrži imunoglobuline i u ustima djeteta djeluje antibakterijski, no nadomjesno, odnosno adaptirano mlijeko nema imunoglobulina i može izazvati karijes. Zato je potrebno kod beba koje su na kombiniranom ili isključivo nadomjesnom mlijeku posvetiti pažnju čišćenju zubića nakon obroka.

Nikad nije prerano za početak održavanja oralne higijene. Prije nego što niknu zubići dovoljno je ujutro i uvečer nježno prebrisati bebine bezube čeljusne lukove vlažnom gazicom omotanom oko prsta. Tim postupkom beba se privikava na kasnije pranje zubića četkicom. Najbolje je to učiniti nekoliko minuta nakon hranjenja jer se tako uvodi buduća navika pranja zubića nakon jela.

Kada beba počne hvatati predmete oko 4. mjeseca života, poželjno je uvesti prilagođenu četkicu za bebe s oznakom dobi 0 – 2 godine. Nekoj djeci u toj dobi već nikni prvi zubići koje treba oprati, a ako i nema zubića, beba će četkicu prihvatiti kao igračku, a roditelj umjesto vlažnom gazicom može četkicom nježno i stpljivo masirati bebine čeljusne lukove.

Zlatno je pravilo oralne higijene da je posljednje što treba biti u dodiru s vašim zubima prije spavanja četkica i pasta za zube. Djeca najlakše uče obrasce ponašanja koji su popraćeni primjerom. Budite primjer svojoj djeci i perite svoje zube s njima. Neka to postane vaš večernji obiteljski ritual.

Za dodatna pitanja:

Sva pitanja i informacije vezane uz oralnu higijenu dojenčadi i djece možete zatražiti mailom: ordinacija.caleta.cupek@gmail.com ili posjetite web stranicu: www.dental-varazdin.com