Posljednjih godina sve je veći interes i potreba roditelja za produženim boravkom djece u osnovnoj školi. Dnevno trajanje produženog boravka je od 12 do 17 sati, a škole ga usklađuju s potrebama zaposlenih roditelja, te sa svojim organizacijskim i prostornim uvjetima. Produženi boravak mogu organizirati škole koje imaju odgovarajući prostor, a uglavnom je predviđen za učenike 1.i 2. razreda, u nekim školama i za 3.razred, a iznimno još i za učenike 4.razreda. Uz potrebne dokumente za upis u školu, roditelji trebaju predati i zahtjev za produženi boravak djeteta u školi, jer u nekim školama nema dovoljno mjesta za sve koji iskažu interes da im dijete nakon nastave ostane u produženom. Postoje i kriteriji o pravu prvenstva kod uključivanja učenika u produženi boravak ako se prijavi više učenika nego što škola ima prostora da organizira produženi boravak.
Nova uloga škole
Produženi boravak je produženi dnevni rad nakon redovite prijepodnevne nastave, kada djeca nakon nastave ne odlaze kući, nego ostaju u školi s učiteljicom razredne nastave. U vrijeme produženog boravka učenici svladavaju nastavni programa, imaju organizirano vrijeme za odmor i igru, tople obroke, borave na svježem zraku. Učiteljice za njih osmišljavaju kreativno provođenje vremena. Produženi boravak nije, dakle, samo učenje i ponavljanje, te pisanje domaće zadaće, nego povezuje učenje, igru i rad, a učitelji razredne nastave koji rade u produženom boravku, svojim radom potiču i pomažu učenicima. Učitelji razredne nastave koji provode produženi boravak sklapaju sa školom ugovor o radu te imaju ista prava i obveze kao i drugi učitelji škole.
U školi više od osam sati
U produženom boravku djeca također mogu ostaviti u školi udžbenike i ostale materijale za nastavu. Sve školske obveze učenici naime mogu ispuniti u školi pa nije potrebno da udžbenike i drugi školski pribor nose kući. Najčešće škole imaju organiziran produženi boravak do 17 sati , pa ako dijete rano ujutro stigne na nastavu i zbog radnog vremena roditelja ostane u produženom boravku sve do 16 ili 17 sati sati, u školi ukupno provede i do osam sati dnevno. No, to je često jedina mogućnost za zaposlene roditelje koji ne žele ostaviti dijete bez nadzora samo kod kuće nakon što mu završi nastava, a nemaju pomoć bake, djeda ili drugih rođaka koji bi dijete doveli iz škole i s njim boravili do povratka roditelja s posla.
Cijena produženog boravka
U Zagrebu se za 2014.godinu planira jedinstven mjesečni iznos sudjelovanja roditelja učenika s prebivalištem na području Grada Zagreba u cijeni programa produženog boravka. Za učenike I., II. i III. razreda taj iznos je 200,00 kuna, a za učenike IV. razreda to je puna ekonomska cijena koju određuje Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport. Iznos sudjelovanja roditelja učenika plaća se 10 mjeseci, od rujna do lipnja, i može se umanjiti samo ako roditelji ostvaruju olakšice u plaćanju.
Olakšice u plaćanju imaju roditelji učenika s prebivalištem na području Grada Zagreba. Besplatan je produženi boravak za dijete osobe s invaliditetom (100% i 90%) . Dijete osobe s invaliditetom (80% do 60%) plaća 50 posto od iznosa sudjelovanja u cijeni programa, a dijete osobe s invaliditetom (50% i manje) plaća 75 posto od iznosa sudjelovanja u cijeni programa. Treće i svako daljnje dijete iste obitelji u programu produženog boravka oslobađa se obveze plaćanja, dok dijete samohranog roditelja plaća 75 posto od iznosa sudjelovanja u cijeni programa. Dijete čija se obitelj koristi pravom na stalnu novčanu pomoć u sustavu socijalne skrbi plaća 20 posto od iznosa sudjelovanja u cijeni programa.
Što se tiče Rijeke, roditelji koji imaju prebivalište na području Rijeke sudjeluju u sufinanciranju dijela troškova rada učitelja koji izvodi program od drugog do četvrtog razreda, ovisno o ostvarenom dohotku po članu kućanstva, u iznosu od 100, 180 kn ili 320 kuna. Roditelji s prebivalištem izvan grada Rijeke plaćaju veći iznos mjesečno za 9 mjeseci ostvarivanja Programa od prvog do četvrtog razreda. U program cjelodnevne nastave i produženog boravka u Rijeci je u prosjeku uključeno oko 2100 učenika.
Da je organizirani ostanak djece u školi nakon redovite nastave pravo olakšanje i za zaposlene roditelje u manjim sredinama, a ne samo u velikim gradovima gdje je produženi boravak već gotovo tradicija u većini škola, pokazuje primjer Ludbrega. Početkom prošle školske godine u Osnovnu školu Ludbreg uveden je produženi boravak, mjesečna cijena koju plaćaju roditelji je 500 kuna, a ostatak sufinancira Grad Ludbreg.
Pravo prvenstva
Ako se prijavi više učenika nego što škola ima prostora da organizira produženi boravak, prioritet pri uključivanju u produženi boravak imaju:
- djeca obaju zaposlenih roditelja ili zaposlenoga samohranog roditelja koja koriste pravo na novčanu pomoć u sustavu socijalne skrbi;
- djeca invalida Domovinskog rata ako je drugi roditelj zaposlen;
- djeca s teškoćama u razvoju;
- djeca bez roditelja ili zanemarenoga roditeljskog staranja;
- djeca koja žive u teškim zdravstvenim i socijalnim uvjetima;
- djeca koja primaju dječji doplatak
Dokumente s dokazima o ispunjavanju navedenih uvjeta roditelji dostavljaju školi. Ako se za uključivanje u produženi boravak prijavi veći broj učenika, a škola zbog ograničenih prostornih uvjeta ne može povećati broj skupina, prioritet pri uključivanju u produženi boravak škola utvrđuje na osnovi ovih kriterija. Odgojno-obrazovna skupina produženog boravka formira se, u pravilu, od učenika istog razreda (redovita odgojno-obrazovna skupina), a iznimno za učenike više razreda (kombinirana odgojno-obrazovna skupina).
(M.G.)
Foto: © sepy - Fotolia.com