Postavljanje granica može biti lako: Sedam situacija kada je važno djeci reći 'ne'

Bez obzira na to što je teško, reći 'ne' je važno. Djeca će tako naučiti važne lekcije o životu i odnosima

Postavljanje granica može biti lako: Sedam situacija kada je važno djeci reći 'ne'

Postavljanje granica djeci može biti veliki izazov. Djeca mogu neumoljivo moliti, cjenkati se, plakati ili optuživati kako bi dobila što žele, a naravno da nijednom roditelju u takvim situacijama nije lako. Neki  popuštaju samo kako bi izbjegli bitku, a drugi se osjećaju krivima što su razočarali svoju djecu. Rečenice poput sljedećih izuzetno su teške za roditelje:

  • "Molim te, mogu li?"
  • "Nikada mi ne dopuštaš da to učinim. Nije pošteno! Sestri uvijek dozvoljavaš."
  • "Svi drugi mogu to učiniti. Zašto ja nikad ne mogu?"


Bez obzira na to što je teško, reći "ne" je važna roditeljska odgovornost je će djeca  tako naučiti važne lekcije o životu i odnosima. Djeca ti neće zahvaliti što si rekla "ne", ali ponekad je to najbolje što možeš učiniti za svoju djecu. Istraživanja pokazuju da najkorisniji roditeljski stil uključuje kombinaciju topline i ograničenja. Kao odrasla osoba, imaš široko znanje i iskustvo koje dijete jednostavno nema. Možeš suosjećati, preusmjeriti ili objasniti kako bi ublažila "ne", ali nemoj se bojati reći "ne" kada je to potrebno.

Image
LIJEPA I DOMAĆA

Tradicionalna imena vraćaju se na velika vrata. Što znači Toma, a što Petra?

Klinička psihologinja Eileen Kennedy-Moore s Princetona objasnila u kojih sedam situacija je djeci potrebno reći "ne" i dala neke naputke kako to najlakše učiniti.

1. Reci 'ne' kada netko može biti povrijeđen ili nešto slomljeno

Sprječavanje štete glavni je razlog za odbijanje. Djeca mogu imati problem s predviđanjem loših ishoda, pa im trebaju smjernice odraslih kako bi im pomogle u razumnom odabiru. Reći djeci "ne" u ovakvim situacijama pomaže im da razmišljaju unaprijed. Ponuda alternative može djecu usmjeriti na sigurnije aktivnosti. Na primjer: "Ne, ne možeš skakati po kauču. Netko bi se mogao ozlijediti na rub stola ili bi se kauč mogao slomiti. Ako želiš skakati, molim te, izađi van."
(Foto: Pixabay)

2. Reci 'ne' kada dijete može nešto učiniti samostalno

Ponekad djeca traže od roditelja da za njih naprave stvari koje bi mogli sami učiniti. Iako nema ničeg lošeg u povremenopomaganju, djeca trebaju vježbu da bi postala kompetentna i da sebe vide kao osobu koja doprinosi obitelji. Raditi stvari umjesto djece ne pomaže im da postanu sposobni. Ponudi objašnjenje ili podršku, ali ohrabri ih da preuzmu odgovornost. Na primjer: "Ne, na vama je red da postavite stol. Sjećate se kako se to radi? Ja ću postaviti jedno mjesto, a vi možete napraviti ostalo."
(Foto: Pixabay)

3. Reci 'ne' ako je nešto želja, a ne potreba

Okruženi smo oglasima, ali kupovati sve što je privlačno nije zdravo, a ni pametno. Iako je povremena kupovina igračke u redu, zasigurno ne bi trebala osjećati obvezu da kupiš djeci sve što im se sviđa ili žele. Ovo ne pomaže djeci da se nauče nositi s razočaranjem i da znaju da im se nešto može svidjeti, ali da to ne moraju posjedovati. Treba djeci dopustiti da izraze želju, ali ne popustiti u kupovini nepotrebnog predmeta. Na primjer: "Ne, nećemo ga kupiti, ali vidim zašto ti se sviđa. Jako sjaji."
(Foto: Pixabay)

4. Reci 'ne' čak i ako se planovi promijene

Čak i kada namjeravamo učiniti nešto što naša djeca žele, ponekad nas životne okolnosti u tome spriječe. Ako u ovim situacijama kažemo "ne" pomažemo djeci da se nauče strpljenju i fleksibilnosti. Izrada novog plana može pomoći djeci da se nose s odgodom. "Ne, ne možemo učiniti to večeras. Nadala sam se da možemo, ali naišla je teta Marija, a sada ćemo uskoro ići na spavanje. Možemo napraviti plan za sutra. Želiš li to učiniti ujutro ili popodne?".

Image


(Foto: Pixabay)

5. Reci 'ne' kada su tuđe potrebe (privremeno) važnije

Djeca su prirodno usmjerena na sebe, ali svjesnost o tuđim potrebama pomoći će im da nauče razmišljati u drugom smjeru i da nauče što je velikodušnost. Razgovor o tuđim osjećajima olakšava djeci da mirno prihvate druge izbore. Na primjer: "Ne, u subotu se ne možete igrati s prijateljima. Zvuči zabavno, ali baka ima rođendan. Volimo baku pa želimo biti sigurni da će biti sretna za rođendan i da će se zabavljati. Znam da se raduje što će provesti vrijeme s vama. Osjećala bi se povrijeđeno da ne dođete."

Image


(Foto: Pixabay)

6. Reci 'ne' ako znaš da nešto ne želiš učiniti

Ogorčenost je otrov u bilo kojem odnosu. Obično je bolje nešto ne raditi nego to raditi s gorčinom i ljutnjom. Ovaj način ne pomaže djeci da nauče o zdravim granicama ili kompromisima. Možeš djeci predložiti alternativu koja će im olakšati prihvaćanje. "Ne, ne možeš se prijaviti na utakmicu jer ne želim cijelu subotu provesti u automobilu vozeći se u udaljeno mjesto. Subota je naše obiteljsko vrijeme. Možeš se prijaviti na lokalnu utakmicu jer to nama predstavlja manju obvezu."

Image


(Foto: Pixabay)

7. Reci 'ne' ako nešto nije u skladu s tvojim vrijednostima

Djecu učimo o našim vrijednostima kroz izbore koje mi sami donosimo. Ponekad si možda jedini roditelj koji donosi određenu odluku, a tvoje dijete će glasno protestirati, ali moraš biti vjerna svojim uvjerenjima. Ovakvi stavovi učit će djecu što su prioriteti i integritet. Možda će pomoći ako djeci pokušaš objasniti o čemu se radi, ali ne moraš svoju djecu uvjeravati da si u pravu. Na primjer: "Ne, ne možeš dobiti mobitel. Misli da nije prikladan za djecu tvoje  dobi i ne želim da to ometa  školske zadatke ili obiteljsko vrijeme."

Image


(Foto: Pixabay)