Zapanjujući su podatci kako je u Hrvatskoj 50 posto djevojčica na dijeti, a čak osam posto njih ima manje od 11 godina. Poremećaji u prehrani jesu jedan od ozbiljnih zdravstvenih i psiholoških problema koji osobito pogađaju djevojke adolescentne dobi. Najugroženija populacija je između 14 i 17 godina, – to su djevojke koje najčešće obolijevaju od anoreksije i bulimije. Poremećaj prehrane ima visoku smrtnost, teške tjelesne posljedice, a prisutne su i mnogobrojne predrasude zbog kojih trpi cijela pacijentova obitelj. Na koji se način poremećaji prehrane liječe i kako ih spriječiti?
Dobna granica sve niža
Poremećaji u prehrani karakterizirani su teškim smetnjama u prehrambenim navikama i ponašanjima. Osnovno je obilježje dominirajuća želja za mršavošću. Procjenjuje se da čak 35 do 40 tisuća, uglavnom djevojki i žena, boluje od poremećaja prehrane. Najpoznatiji su poremećaji u prehrani anoreksija i bulimija. Anoreksija podrazumijeva nedostatak apetita, izbjegavanje i gnušanje prema hrani. Najčešće se javlja u dobi od 14 do 25 godina, no ima slučajeva gdje se javlja već u dobi između 8 i 14 godina.
Zdravstveni rizici preveliki
Šokantan je podatak o sve nižoj dobnoj granici kad je u pitanju zaokupljenost vlastitim izgledom. U hrvatskim osnovnim školama osam posto djevojčica starih samo jedanaest godina bilo je na dijeti. U toj dobi ne mogu uopće procijeniti kakve zdravstvene posljedice iz toga mogu proizaći. Stručnjaci upozoravaju da djeca izbacujući iz prehrane važne hranjive tvari riskiraju gubitak zdravlja. Upravo je u ranoj tinejdžerskoj dobi ključna zdrava i uravnotežena prehrana, a izbacivanjem mlijeka i mliječnih proizvoda u želji da smršave, djevojke gube važan izvor kalcija i riskiraju osteoporozu. Oskudna prehrana može ih lišiti minerala poput željeza ili cinka, a držanjem dijeta koje se temelje na ukidanju jedne vrste namirnica, primjerice ugljikohidrata, dobivaju iskrivljene predodžbe o tome kako bi se trebale hraniti u odrasloj dobi.
Svaka druga djevojčica u dobi od 11 do 14 godina pokušala je dijetom izgubiti višak kilograma kako bi postigla savršenu liniju, potvrdila je studija provedena na oko 3000 britanskih djevojčica. Mnoge djevojčice priznaju da redovito preskaču obroke, a britanski liječnici od anoreksije liječe već i šestogodišnjake.
Problem samopouzdanja
Poremećaji prehrane ukazuju na narušeno samopouzdanje. Bolest se shvaća kao pokušaj da se izbjegnu nagle i, za neke mlade osobe, zabrinjavajuće tjelesne promjene. Istovremeno, bijeg u poremećaj prehrane može se razumjeti i kao namjera da se negiraju preteški socijalni zahtjevi povezani s adolescencijom. Djevojke osjećaju da nisu dorasle zadatcima koje im postavlja socijalna uloga u adolescenciji, psihoseksualni razvoj i zadaće koje im donosi odrastanje. Ključna je bojazan da će biti isuviše debele pa se tijelo doživljava kao rastući i prijeteći objekt koji se odbijanjem hrane treba zadržati pod kontrolom. U drugom slučaju, djevojke pokušavaju prejedanjem suzbiti, za njih isuviše snažne, osjećaje nesigurnosti, uznemirenosti i žalosti.
Socijalni faktor u nastanku poremećaja prehrane povezan je s kulturnim konceptom ljepote pri čemu je vitka linija često jedini ili barem najvažniji kriterij ljepote. Čak su već i desetogodišnjakinje u visokom postotku opterećene vlastitom težinom i vjeruju da nisu dovoljno mršave, te najviše razmišljaju o odjeći, frizurama i šminki. U nametanju kulturnih stereotipa važnu ulogu igraju mediji koji djevojkama sugeriraju kako će s mršavim tijelom postići sve važno u životu, a to su uspješna karijera, ljubav, sreća. Današnje su djevojke bombardirane porukama o mršavljenju, režimima prehrane, plastičnoj kirurgiji i vježbanju, što implicira stav da je žensko tijelo objekt, stvar, na kojoj treba raditi i usavršiti ga. Cilj koji opravdava sredstva.
Simptomi anoreksije
Anoreksija je ozbiljan poremećaj zato što se djevojke ne znaju zaustaviti u mršavljenju, što može dovesti do ozbiljnih posljedica za zdravlje. Očiti su simptomi mršav izgled, opadanje kose, kronični umor. Simptomi su također namjerno mršavljenje, strah od debljanja, pad tjelesne težine ispod indeksa tjelesne mase 17.5, odnosno, gubitak tjelesne težine ispod 85 posto očekivane kilaže, opsjednutost izgledom tijela i dijetama, precjenjivanje važnosti tjelesne težine i izgleda, poricanje zdravstvenih posljedica i opasnosti vezanih za pretjeranu mršavost, te izostanak mjesečnice.
Simptomi bulimije
Bulimija je poremećaj koji se najčešće javlja u mladih djevojaka. Karakterizira ga potreba za prejedanjem velikih količina visokokalorične hrane. Nakon prejedanja slijedi namjerno povraćanje koje nastaje zbog straha od debljanja i nezadovoljstva vlastitim izgledom. Česti napadi prejedanja uključuju konzumiranje velike količine hrane u kratkom vremenskom razdoblju. Pri napadu prejedanja osoba gubi kontrolu nad uzimanjem hrane i osjeća kako se ne može zaustaviti u tome što i koliko pojede. Bulimiju karakterizira ciklus koji se stalno ponavlja, najprije je to zabrinutost za težinu i izgled tijela, slijedi restriktivna dijeta, pa prejedanje, da bi ciklus završio uz namjerno, izazvano povraćanje. Mnoge djevojke koje boluju od bulimije nisu svjesne da se radi o poremećaju prehrane, već bulimiju smatraju uspješnom dijetom. No, daleko je to od istine, bulimija nije dijeta i može se izliječiti samo uz stručnu psihološku pomoć.
Foto: © Couperfield - Fotolia