Mnoge se mame obično oko bebinog petog mjeseca počnu pitati je li vrijeme za dohranu, s kojim namirnicama početi uvoditi bebu u novi svijet okusa, te da li se odlučiti za industrijske kašice ili pak one svježe pripremljene u domaćoj kuhinji. Pedijatri savjetuju kako je dohranu najbolje početi voćem, iako se za prvu namirnicu mogu izabrati i i žitarice, ali one bez glutena, dakle, rižine ili kukuruzne pahuljice. Kod nas se uvriježilo da se bebama najprije daje voćni sok ili kašica, pa smo vam pripremili kratak pregled kada i koje voće uključiti u bebin jelovnik, te na što paziti kada su u pitanju moguće alergije na pojedine vrste voća.
Svaki tjedan jedna nova namirnica
Kod uvođenja namirnica u dohranu, najvažnije je držati se pravila da se napravi dovoljan razmak između dviju novih namirnica. Preporuka je da se uvodi jedna nova namirnica tjedno. Bebi za prvi put ponudite nekoliko žličica kašice ili soka, a tu količinu povećavajte u idućim danima. Kada nakon nekoliko dana pojede veću količinu može se smatrati da je ta namirnica prihvaćena i možete krenuti s uvođenjem nove. Također bi bilo dobro uvoditi namirnicu u obrok u jutarnjim satima kako bi se izbjeglo da tijekom noći dođe do mogućih reakcija na hranu. Voće se obavezno mora dobro oprati, a tek onda oguliti koru i usitnjavati.
Čuvanje u hladnjaku treba ograničiti, a kod pripreme obratiti pozornost na higijenu. Kod voća treba paziti da bude sezonsko, svježe, da nije tretirano pesticidima, da odgovara podneblju u kojem živite, i da je u fazi sazrijevanja, Ako vam nije poznato porijeklo voća, sigurnije je izabrati gotove industrijske kašice kod kojih je sastav podložan strogim kontrolama u tvornici..Vrstu voća prilagodite djetetovoj dobi, dakle, ne žurite s agrumima prije prve godine života, jer su naranče, mandarine, i ostali citrusi najčešći uzrok alergija kod male djece.
Kašice od jabuke i kruške
Bebe vole voćne kašice i sokiće, slatki su i osvježavajući, a budući da je voće bogato vitaminima, mineralima, te vlaknima, odličan je izbor za početak dohrane. Krenite s jabukama jer su slatkog okusa, lako probavljive, te povoljno djeluju na probavu. Kad beba prihvati jabuku u kašici ili soku, možete ju dobro usitnjenu dodavati gotovim mliječnim kašicama ili pak kašici od riže. Uz jabuke, bebe dobro podnose i krušku, vole njezin slasni okus, u početku ju pripremajte kao kašicu, a kasnije izmrvljenu i usitnjenu miješajte sa žitaricama bez glutena. Banana se također može dati na početku dohrane, svježa, usitnjena i dobro izmrvljena banana dobar je obrok za dojenče starije od šest mjeseci, jer sadrži puno kalija i vrlo je pogodna kada je potrebna nadoknada ovog minerala.
Nakon 10 mjeseci vrijeme je za breskve i marelice
Nakon jabuke, kruške, banane, vrijeme je za šljivu, koja će posebice koristiti bebama s problemima u probavi. Možete zatim uvoditi u dohranu i marelice te breskve, najbolje da budu sezonske, i iz kontroliranog uzgoja. Marelica je bogat izvor kalija i betakarotena, te vitamina C. Breskve su aromatične i bogate kalijem, ne sadrže puno šećera, a zbog rizika od alergije ne daju se prije navršenih 10 mjeseci.
Citrusi nakon prvog rođendana
Naranča, grejp, limun, mandarina, iako su izuzetno bogati vitaminom C, bebama se ne daju zbog moguće alergije, a osobiti djeci sklonoj alergiji ne treba ih davati prerano. Kivi sadrži puno kalija i vitamina C. Jedan kivi dnevno osigurava više nego što je dnevna potreba kalija i vitamina C za odraslu osobu. Ovo voće je vrlo korisno za pravilno funkcioniranje imunološkog sustava i povoljno djeluje na sluznice povećavajući im otpornost. No, ni kivi ne bi trebalo davati djetetu prije nego navrši godinu dana zbog rizika od alergije.
(M.G.)