Kemikalije koje se dodaju hrani ili u pakiranja namirnica dugoročno štete zdravlju djece, zaključak je Američke pedijatrijske akademije000 specijalista pedijatara i koja je posvećena istraživačkom radu. Smjernice Američke pedijatrijske akademije prate i poštuju pedijatri diljem svijeta, pa tako i oni u Hrvatskoj.
Od ozbiljnih posljedica unošenja kemikalija iz procesuirane hrane u dječji organizam posebno naglašavaju pretilost, preuranjeni pubertet i remećenje hormonalnog sustava.
Stoga od Agencije za hranu i lijekove traže hitne reforme u smislu strože kontrole aditiva koji se koriste u proizvodnji hrane, ali i onih koji se stavljaju u pakiranja (većinom plastična).
"Djeca jedu više hrane po kilogramu težine od nas odraslih, pa su više i izložena kemikalijama iz hrane. Njihovi organi tek se razvijaju, pa negativni utjecaj na razvoj može biti trajni i doživotni", izjavio je autor izvješća i istraživač na polju javne zdravstvene zaštite, Leonardo Trasande.
Koji kemijski aditivi u hrani i pakiranjima posebno zabrinjavaju pedijatre?
Bisfenoli, poput aditiva BPA, koji se koriste u proizvodnji limenki. U tijelu se mogu ponašati kao ženski hormon estrogen, pa mogu uzrokovati preuranjeni pubertet, povećanje tjelesne mase, smanjenu plodnost, a negativno utječu i na imunološki i živčani sustav.
Ftalati se nalaze u plastičnoj ambalaži, a negativno utječu na razvoj muških genitalija te izazivaju pretilost i bolesti srca.
Perfluoroalkil kemikalije (PFC) nalaze se u pakiranjima nepropusnim za masoće, a smanjuju imunitet, porođajnu težinu i negativno utječu na plodnost.
Perklorat se dodaje pakiranjima suhe hrane u svrhu kontroliranja statičkog elektriciteta, a utječe na rad štitnjače i razvoj mozga kod beba i male djece.
Nitrati i nitriti koji se dodaju hrani u svrhu produženja valjanosti, a posebno ih puno ima u mesnim prerađevinama, dokazano remete rad štitnjače.
Što roditelji mogu učiniti?
Američka pedijatrijska akademija savjetuje roditelje kako da izbjegnu izloženost djece štetnim kemikalijama u hrani i pakiranjima:
- birati svježe namirnice (ili smrznute) - koristiti staklenu ambalažu ili onu od nehrđajućeg čelika za čuvanje hrane - izbjegavati korištenje plastične ambalaže u mikrovalnoj pećnici ili mašini za pranje suđa - ne koristiti plastičnu ambalažu s reciklažnim oznakama 3, 6 ili 7 - izbjegavati hranjenje djece mesnim prerađevinama i procesuiranim proizvodima (paštete, hrenovke, naresci...) - dobro oprati svo voće i povrće koje se ne može oguliti