Kada dođu u određenu dob, mame i tate suočavaju se s neugodnim mirisima svojih klinaca koji su posljedica pojačanog znojenja i hormonalnih promjena u pubertetu. Najjače se ti "miomirisi" osjećaju u njihovim sobama. No čini se kako klincima to uopće ne smeta, a roditelji ne mogu vjerovati da njihovi tinejdžeri ne osjećaju da tu nešto smrdi.
Dragi roditelji, čini se kako vaši pubertetlije vlastite neugodne mirise zaista ne osjećaju.
Sveučilište u Aarhusu, u Danskoj, napravilo je opsežno istraživanje prepoznavanja mirisa kod ljudi do 50 godina starosti. Gotovo svi ispitani mogli su prepoznati vrlo specifične mirise kao što su miris benzina, kave ili ribe. No kod mnogih drugih pojavile su se vrlo velike generacijske razlike.
Odrasli su pokazali relativno kultivirani osjet za mirise raznih začina i namirnica (biljni začini, limun, kruh, vino i sl.).
Tinejdžeri ne prepoznaju miris znoja
Mladi starosti od 12 do 18 godina imali su poteškoća detektirati miris znoja i cigaretnog dima, kao i miris sapuna. Međutim, puno su bolje od odraslih nanjušili mirise kokakole, kečapa, keksa, žvakača, čokoladica i bombona.
Studija objavljena u stručnom časopisu Chemical Science nudi moguće objašnjenje zašto su tinejdžeri imuni na "miomirise" u svojim sobama.
Ono sugerira da se mladi moraju priviknuti na mirise kroz nekoliko godina kako bi ih točnije registrirali. Manje su osjetljivi na mirise i treba im duže vrijeme da ih upamte. Voditelj istraživanja Alexander Fjaelstad kaže da njegov rad potvrđuje i prethodne studije koje su sugerirale da se osjet njuha kod djece razvija dugo, sve do odrasle dobi kada počinju raspoznavati vrlo specifične nijanse mirisa.
Čini se kako priroda u ovom slučaju nije baš fer - roditeljima je dala osjetljivost njuha zbog kojeg se ne usude uopće otvoriti vrata sobe u kojoj kraljuje njihov tinejdžer, dok bi tinejdžerima dobro došao malo izoštreniji njuh koji bi ih natjerao da pobacaju sve te čarape, tenisice, znojne majice i ostatke hrane iz svoje sobe.