Logične posljedice
Scenarij 1: Tvoja kći nekoga udari na igralištu.
Posljedica: Reci svojoj kćeri da joj ne možeš vjerovati da se igra sama kad povrjeđuje druge ljude. Mora stajati uz tebe sve dok nećeš biti sigurna da je ona sigurna za druge.
Ovo treba reći što neutralnijim tonom. To nije lekcija, samo objašnjavaš utjecaj njezinog izbora i jasno daješ do znanja da ponašanje nije prihvatljivo.
Također možeš objasniti dugoročne prirodne posljedice ako tvoje dijete može razumjeti. Možda možeš reći: "Ako udariš drugu djecu, ona se više neće htjeti igrati s tobom."
Scenarij 2: Tvoj sin loše se odnosi prema knjigama iz knjižnice koje ste donijeli kući.
Posljedica: Odloži knjige objašnjavajući mu da, ako se ne može brinuti o njima, neće ih moći čitati jer moraju biti u dobrom stanju kad se vrate u knjižnicu. (Ako je tvoje dijete starije, možda je i prirodna posljedica dobro rješenje pa nakon što uništi knjigu - neka uštedi i plati je sam).
Scenarij 3: Tvoja se kći igra u dvorištu. Zamolila si je da pazi na vrt, ali ona i dalje gazi po njemu.
Posljedica: Reci joj da uđe natrag u kuću. Ako ne može poštivati tvoj vrt, neće se moći igrati oko njega.
Scenarij 4: Tvoj sin ima ispad bijesa svaki put kad mora ići doma od svog prijatelja.
Posljedica: Odbijaš sljedeći poziv na igranje, objašnjavajući svom djetetu da neće moći ići na igranje svom prijatelju sve dok ne odlazi mirno kući kad za to dođe vrijeme.
Scenarij 5: Tvoje dijete više puta ustaje iz kreveta noću, nekoliko puta te budi.
Posljedica: Ujutro objašnjavaš da si previše umorna za pripremu uobičajenih palačinki jer si se toliko puta probudila. Danas će morati jesti jednostavniji doručak.
Ključ posljedica je osigurati da tvoje dijete razumije logiku odnosa prema njegovom ponašanju. Za razliku od kazne, ovo ne posramljuje dijete niti potiče strah. Jednostavno prenosi poruku da radnje imaju posljedice.
A na kraju krajeva - nećeš morati držati lekciju ili vikati jer posljedice govore same za sebe.