Stručnjaci se slažu da to najteže pada djeci između 18 mjeseci i treće godine života. Naime, djeca mlađa od godinu i pol uglavnom nisu svjesna promjena koje se oko njih događaju, dok djeca starija od 3 godine često već imaju dio života koji nije rezerviran samo za obitelj (primjerice vrtići, u kojima mogu steći prijatelje s kojima provode dio vremena). Što onda napraviti u vezi ove „kritične“ skupine, kako djeci olakšati tranziciju i pripremiti ih na to da će – odjednom – imati važnu ulogu velikog brace ili seke?
Nije neobično da djeca u ovom periodu života pokazuju znakove agresije, ljubomore, povlačenja u sebe, a ponekad i kombinaciju svega navedenog. Umjesto da u takvim trenucima reagirate kažnjavanjem djeteta za njegovo ponašanje, trebali biste mu pomoći da svoje osjećaje i moguće strahove verbalno izrazi, te tada zajedno pokušati doći do rješenja. Naravno da nećete uvijek moći udovoljiti zahtjevima vaših mališana u ovoj situaciji, no važno ih je poslušati te im pokušati objasniti kako je biti stariji brat ili sestra zapravo najljepša odgovornost.
Prije dolaska djeteta na svijet
Nije realno očekivati da će se s rođenjem drugog djeteta, ono starije jednostavno prilagoditi novoj situaciji u domu. S djetetom je važno razgovarati prije nego što do ovog trenutka dođe. Dijete već tada predosjeća kako će uslijediti promjena zbog koje može biti zabrinuto (i ponašanjem često skretati pažnju na sebe). U ovom periodu pokušajte odgoditi sve druge promjene koje ste, eventualno, planirali. To može biti kupovanje novog kreveta za starije dijete, premještaj u drugu sobu, i slično. Sve su to tranzicije koje djetetov život mogu značajnije preokrenuti. Starijem će djetetu dolazak mlađeg biti dovoljno velik zaokret, stoga se pokušajte suzdržati od bilo kakvih dodatnih intervencija koje bi mu mogle poremetiti svakodnevnu rutinu.
Također, tijekom trudnoće nećete više moći raditi stvari na koje ste navikli kad je riječ o starijem djetetu. Nije realno očekivati kako ćete se s njime igrati lovice te biti cijeli dan na nogama. Međutim, u situacijama kada djetetu morate objasniti ovakva zajednička igra nije moguća, nemojte govoriti kako je to zbog novog djeteta. Starije će dijete u ovom odgovoru vidjeti prijetnju, nekoga tko mu „oduzima“ mamu na koju je naviknuo i koja je uvijek tu samo za njega. Poželjniji bi odgovor bio jednostavno kako vas bole leđa ili noge, bez spominjanja bebe u trbuhu.
Važno je i da na pravilan način predstavite dolazak novog djeteta. Starijem bratu ili sestri recite kako je upravo on/ona na neki način superheroj čija će zadaći biti da uvijek pazi na mlađeg brata/sestru. Već nekoliko razgovora o dolasku novog djeteta približiti će vašem mališanu sve što ga očekuje. U takvim je razgovorima bitno naglasiti da ga volite te da vjerujete da će uvijek brinuti o mlađem bratu/sestri, što će djetetu dati i osjećaj samopouzdanja.
Nakon rođenja djeteta
Nakon dolaska kući iz bolnice, nova će mala osoba u vašem životu zasigurno trebati mnogo vremena i brige. Tu su i prijatelji te rodbina koji će prvih nekoliko tjedana stalno biti u blizini, što starijem djetetu može predstavljati prijetnju, budući da se sve vrti oko bebe. Niti to nije razlog da se starije dijete osjeća zapostavljeno. Štoviše, možete ga u takve aktivnosti uključiti. Primjerice, ponudite mu da upravo on gostima predstavi svog malog bracu/seku. Kad je o brizi za novorođeno dijete riječ, uvijek će se naći netko tko će se ponuditi da bebu pričuva na nekoliko sati (bake, tete). Takvu pomoć nemojte odbijati, misleći da su vam je ponudili iz pristojnosti. Svaka će baka zasigurno uživati u nekoliko sati sa svojim novim unukom, dok vama to vrijeme može poslužiti za igru ili opuštanje sa starijim djetetom, što će ono znati cijeniti – vidjeti će kako je njegova mama i dalje tu za njega.
Neka teme zajedničkih, obiteljskih razgovora budu što raznolikije. U slučaju da je starije dijete krenulo u vrtić, obavezno ga svakodnevno pitajte da vam ukratko ispriča što je tamo tog dana doživio i je li mu bilo lijepo. Kada je starije dijete u blizini, a vodite razgovor s drugom odraslom osobom, probajte i njega uključiti. Primjerice, možete ga upitati slaže li se s time kako želite urediti sobu za novorođeno dijete. Time ćete pokazati kako vam je stalo do njegovog mišljenja, ali i dati do znanja da je i dalje uključeno u sva obiteljska zbivanja.
Zagrljaji, poljupci, lijepe riječi - svakodnevno. Ovim jednostavnim gestama svome ćete mališanu pokazati kako dolazak novog djeteta na svijet ne znači da odjednom imate manje ljubavi za njega, već suprotno - da je imate dovoljno i za njega i novorođenče.