Nekoliko trikova za poticanje navike čitanja

Ne tako davno, društvo je zahtijevalo i razvijalo se kroz intelektalnu izvrsnost svojih članova. Kada nije bilo tiskanih knjiga i časopisa, učeni ljudi često su tekstove učili napamet.

498712e82e281

Danas, u vrijeme računala i mnoštva informacija, znanje je pohranjeno i treba ga znati brzo, redovito i kvalitetno usvajati.

Presudno je da vaši klinci razviju dobre navike čitanja i pisanja od najranije dobi. Biti pismen i voljeti knjige najbolja je podloga za dobro obrazovanje, a dobro obrazovanje najbolja je formula za dobar i kvalitetan život. Formula je vrlo jednostavna. Svojim mališanima u tome možete i pomoći.

1) Čitajte djetetu naglas od najranije dobi. Birajte zanimljive priče koje imaju jednostavnu radnju, kako bi ih dijete što brže naučilo i sudjelovalo u čitanju i pričanju, odnosno kako bi nadopunjavalo radnju. Dijete će jedva dočekati trenutak kad će i samostalno moći uroniti u svijet mašte i priča, odnosno naučiti čitati.

2) Do trenutka kad ne krene u školu, dijete opskrbite slikovnicama i pričama.  Ono počinje raspoznavati stvari preko slika. Nakon slikovnica, ponudite mu stripove i priče. Upoznajte ga s glavnim likovima i junacima stripova.

3) Kada pokaže interes za neko područje (primjerice za dinosaure, tenis, automobile i dr.), nabavite mu srodne knjige i enciklopedije. Ako malac ima sve igračke dinosaura, sigurno će progutati dječji vodič kroz pretpovijesno razdoblje.

4) Neka djeca misle da su knjige jako dosadne, a posebno u odnosu na igrice i TV. Isto tako, knjige ih asociraju na školu i na nešto što moraju. Razvijanje ljubavi prema čitanju je dugotrajan proces, pa imajte strpljenja. Na tržištu postoje razni edukativni časopisi s predivnim fotorafijama koji mogu u tome pomoći.

5) U tinejdžerskoj dobi djeca vole detektivske i ljubavne teme. Nabavite im kriminalističke romane Sherlocka Holmesa, Agathe Christie, Roberta Ludluma ili Pavla Pavličića. Djevojke će pak oduševiti ljubavni romani sestara Bronte, Jane Austen ili Daniele Steel.

6) Pokušajte djecu uključiti u programe literarnog izražavanja u školi ili knjižnici. Ukoliko imaju smisla za pisanje, potičite ih da se natječu za razne nagrade za male spisatelje, odnosno spisateljice.

7) Korak dalje bio bi svojevrsni obiteljski klub čitatelja. Nakon što ste svi pročitali određenu knjigu, organizirajte malu raspravu o temi, likovima, poanti djela. Umjesto knjige možete se poslužiti nekim kvalitetnim časopisom kao što je National Geographic ili Drvo znanja.