Ipak, važno je da djeca ostanu fokusirana i mentalno aktivna kako im povratak u školske klupe ne bi bio preveliki šok. To se može postići na niz zabavnih načina, odnosno roditelji mogu uklopiti učenje i istraživanje u svakodnevicu djece i preko ljetnih praznika.
Evo nekoliko dobrih ideja za vaše predškolce i školarce:
1. Informirajte se o ljetnim programima koje nudi vaša lokalna knjižnica. Naime, knjižnice i tijekom praznika organiziraju niz zabavnih i besplatnih aktivnosti za mališane kao što su ljetne čitaonice najpopularnijih knjiga, likovne i druge kreativne radionice, lov na blago, računalne radionice i igranje igara, jezične radionice, igranje društvenih igara i slično. Ti programi su besplatni, a nude priliku za upoznavanje novih sadržaja i promišljanje o nekim novim temama i informacijama za koje djeca nemaju vremena tijekom školske godine.
2. Ako planirate godišnji odmor, zaposlite djecu da istraže povijesne, kulturne i prirodne znamenitosti područja u kojem ćete odsjesti. Možete im pomoći u izradi "karte", crtanju lokacija koje biste mogli posjetiti, zapisivanju najvažnijih podataka. Neka vaši mališani budu vaši turistički vodiči i pripreme sve za obiteljsku ljetnu avanturu. Djeca će u sklopu zadatka istraživati, organizirati i strukturirati znanje, vježbati čitanje i pisanje.
3. Uključite djecu u kuhanje obiteljskih obroka. Dozvolite im da sami odaberu recept koji ćete iskušati, da naprave popis namirnica koje će vam trebati, idu s vama u nabavku namirnica, da vam pomognu vagati pojedine namirnice, rezati i kuhati. Neka djeca budu glavni kuhari, a vi asistirajte njima. Zamijenite uloge i vi budite ti kojima se kuha. Na ovaj način djeca vježbaju matematiku, količine i volumene, paze na vrijeme, vježbaju organizacijske vještine i još mnogo toga.
4. Vodite svakog dana ili barem nekoliko puta tjedno djecu u šetnju. Bilo da šećete po gradu ili po prirodi, neka za svake šetnje skupe po dvije ili tri stvarčice koje ste pronašli usput (grančice, lišće, kamenčiće, školjkice, stari karton i sl.), a od kojeg će djeca kod kuće napraviti neko malo kreativno umjetničko djelo - sliku, skulpturicu, ukras, nakit i slično.
5. Potaknite djecu da vode ljetni dnevnik u koji će zapisivati sve što im se uzbudljivo i novo dogodilo tijekom ljeta. U dnevnik mogu osim pisanja, i docrtavati, skicirati, ukrašavati bojicama i flomasterima, ali i lijepiti u dnevnik sitne uspomene, fotografije i napraviti svoj mali kreativni šaram-stvaram uradak. Oni malo umješniji u crtanju mogu nacrtati strip o svojem ljetnom odmoru ili nekoj drugoj situaciji koja ih se tijekom ljeta dojmila.
6. Uvedite obiteljski dan kada ćete kao obitelj cijeli dan ili barem popodne provesti zajedno u igranju društvenih igara iz kojih djeca puno uče i vježbaju logiku, zaključivanje, uče riskirati, pobjeđivati i gubiti te još niz važnih životnih vještina. Osim igranja društvenih igara, možete zajedno otići na neko zanimljivo događanje, izlet ili kraće putovanje. Fotografirajte se na lokacijama u kojima ste uživali i potom potaknite djecu da naprave na računalu kratak novinarski osvrt na vaše druženje, popraćen fotografijama.
7. Organizirajte kvartovski mini klub čitatelja. Okupite djecu u svom stanu ili dvorištu, predstavite im knjigu za koju mislite da bi u njoj uživali, pročitajte im priču ili neka je sami pročitaju i razgovarajte s njima o likovima, o radnji, o porukama priče. Pokušajte s djecom osmisliti drugačiji kraj, uvedite u priču neki novi zamišljeni lik i slušajte kako će ga djeca provesti kroz radnju.
8. Dozvolite djeci da sama preurede svoju sobu. Ako je to moguće, neka sama na papiru nacrtaju kako bi trebalo razmjestiti namještaj, što bi trebalo izbaciti, a što dodati, koje ukrase bi trebalo izraditi, kako obojiti zidove, gdje spremiti igračke. Neka iskoriste svoju kreativnost i okušaju se u dizajnu interijera prema vlastitim potrebama i zamislima.
9. Stavite stare časopise i novine na hrpu i neka ih djeca listaju i iz njih izrezuju sve što im se čini lijepo, pozitivno i što bi željeli imati. Potom neka sve te fotografije, slike i poruke zalijepe u "bilježnicu pozitive i želja". Tako će se na jednom mjestu naći poruke "želim biti sretna", "obitelj mi je najvažnija", "volim mamu i tatu", "idemo se igrati", ali i sličice raznih lijepih kućica, prirode, kolača i slatkiša, igračaka i svega što vaši mališani spaze i smatraju da bi jednog dana voljeli imati. Snažna vizualizacija onoga što želimo u svom životu, korak je bliže tome.
10. Pišite e-mailove ili još bolje - pisma. Zasigurno imate rođake, bake i djedove, tete i stričeve, sestrične i bratiće ili prijatelje koji ne žive blizu vaše obitelji. Zaposlite malene dječje ručice da redovito pišu pisma ili e-mailove. Ne samo da ćete učiti djecu da je važno održavati obiteljske i prijateljske veze, već ćete ih potaknuti da vježbaju pisanje, čitanje, osmišljavanje rečenica i prepričavanje.