.
Anoreksija je težak gubitak apetita čiji su razlozi emocionalne prirode. Anorexia nervosa je poremećaj jedenja u središtu kojeg se nalazi preplavljujući strah od debljanja. Anoreksija ne nastaje zbog gubitka apetita već je riječ o borbi protiv gladi zbog stalno prisutnog i potpuno nerazumnog straha od debljanja koji ne popušta ni onda kad je mršavost dostigla takve razmjere da je ugrožen život bolesnika/ce. Iako je u središtu bolesti hrana, anoreksija je bolest uma. Često započinje relativno prirodnom željom za gubitkom nekoliko kilograma.
No budući da dijete samo privremeno ublažavaju psihološke probleme koji se nalaze u pozadini, bez njih uskoro nemogući unos hrane se postupno svodi na najmanju moguću mjeru čime gube od 15 do 60% normalne tjelesne težine sve dok se jelo posve ne ukine. Oboljela osoba postaje opsjednuta slikom svog tijela i često doživljava sebe debelom iako je istina suprotna. (Wikipedia)
Mogući uzroci koji dovode do obolijevanja
Izloženost TV reklamama
Čini se da nije slučajnost da je anoreksija bolest suvremenog doba, kada je i televizija doživjela procvat te postala medij koji niže slike života kakavog bismo trebali i željeli imati i živjeti. Djeca zbog svoje naivnosti i neiskustva televizijske reklame shvaćaju doslovno, pa vjeruju da su ključ za sreću i prihvaćanje u društvu predivan izgled, mršavo tijelo, proizvodi s nula kalorija i materijalne stvari. Televizija može utjecati na to kakvo mišljenje o sebi ima pojedino dijete.
Časopisi
U društvu prevladava mišljenje da je biti manekenka sinonim za ljepotu. Manekenke su još uvijek većinom pretjerano mršave, pa djevojčice mogu vidjeti svoj put prema ljepoti i prihvaćanju kroz gubitak kilograma. Iako postoje načini da dijete na prirodan način postigne formu i zadovoljavajuću težinu kvalitetnom prehranom i vježbanjem, djeca ne mogu samostalno bez liječnika, roditelja i učitelja pronaći formulu za zdravo mršavljenje, pa često pribjegavaju najbržoj, ali i najpogubnijoj metodi - izbjegavanju hrane.
Manjak kontrole, podrške i primjera od strane roditelja
Ovo je možda jedan od najčešćih razloga da stvari izmaknu kontroli. Roditelji često nisu ni svjesni koliko utječu na djecu kada su i sami na vječitim dijetama, izbjegavaju određene namirnice, žale se na svoju težinu i izgled, kritiziraju debljinu naglas i pričaju kako žele biti mršavi. Djeca takve poruke shvaćaju na način da ako i oni žele biti voljeni i prihvaćeni čak i od strane svojih roditelja, moraju biti mršavi i lijepi.
Nedostatak zajedničkih obiteljskih obroka
Zbog nedostatka vremena i stresnog načina života, mnoge obitelji u potpunosti su izbacile tradiciju zajedničkog provođenja vremena, zajedničkog ručanja ili večeranja te bavljenja nekim zajedničkim aktivnostima. To dovodi do situacije da si djeca sama pripremaju obroke, jedu ispred televizora, zaborave jesti i ne razvijaju dobre navike kad je prehrana u pitanju. Ukoliko su kroz duži period prepuštena sama sebi, djeca mogu patiti i od nekih psiholoških i emocionalnih problema, koji pak su "idealna" podloga za pojavu anoreksije.
Sumnjate li i vi?
Ukoliko sumnjate da vaše dijete ima bilo koji oblik poremećaja u prehrani, krajnje je vrijeme da potražite liječničku pomoć. Pod hitno treba s djetetom razgovarati o samopouzdanju i razvijanju pozitivne slike o sebi i svom tijelu. Potrebno je i uvesti reda u prehrambene navike cijele obitelji.
Donosimo nekoliko pitanja koja vam mogu pomoći da otkrijete ima li vaše dijete problema koji dovode do anoreksije ili nekog drugog poremećaja u prehrani.
- Da li si dijete ograničava unos hrane tijekom obroka?
- Gubi li vidno na težini?
- Ponavlja li stalno da je debeo/debela, bez ili s razlogom?
- Je li na dijeti i broji kalorije iz svake namirnice?
- Je li opsjednuto vježbanjem?
- Je li bilo u vašoj obitelji slučajeva anoreksije ili nekog drugog poremećaja kojemu je dijete svjedočilo?
- Povraća li?
Ukoliko ste na dva pitanja odgovorili sa "da", vrijeme je za savjetovanje i intervenciju kako bi spriječili da dijete uništi svoje zdravlje i tijelo.
(JK, Izvor: kidshealth.com)