Mala djeca trebaju tri vrste igre svaki dan. Znaš li koje su to i zašto su važne?

Dr. Harvey Karp objasnio je kako igranje utječe na dječji razvoj i koje vrste igre uvijek treba uključiti u njihovu svakodnevicu

Mala djeca trebaju tri vrste igre svaki dan. Znaš li koje su to i zašto su važne?

Jedan od najvećih mitova koji je postajao vezano za djetinjstvo i djecu je da igra nije važna. Često se mislilo da je to samo neozbiljna zabava i gubljenje vremena.

Image

Dosta ti je savjeta o roditeljstvu? Stručnjaci ističu koje trebaš ignorirati


Zapravo igra je mnogo važnija od klasičnog učenja za vrijeme predškolske dobi. Igranje razvija dječji mozak i pravi je hranjivi sastojak. Sretni i zdravi mališani svoje dane ispunjavaju igrom, trčanjem, glumom i brbljanjem. 

Kada se dijete igra razvija puno toga: 

  • razvija svoja osjetila
  • pomaže mu kod razvoja motorike
  • uči razmišljati
  • jača jezične vještine
  • uči se socijalnim vještinama
  • uči o svijetu
  • jača imunološki sustav
  • gradi samopouzdanje
  • poboljšava kvalitetu sna



(Foto: Pixabay)

Postoje tri vrste igre u kojoj bi mališani trebali sudjelovati svakog dana: vanjske aktivnosti, kreativne aktivnosti i čitanje.

Image

Vanjske aktivnosti

Većini ljudi neka od najsretnijih sjećanja iz djetinjstva uključuju igranje na zraku: kotrljanje niz brdo, trčanje po lišću, igranje na snijegu. No iako odrasli uživaju na svježem zraku, djeca ga trebaju. Dvogodišnjak koji cijeli dan provede u stanu osjećat će se zarobljeno. I ne treba se bojati lošeg vremena. Kiša, snijeg i vjetar isto mogu biti zabavni. Samo je važno imati odgovarajuću obuću i odjeću i mališan može ići van. 


(Foto: Pixabay)

Kreativne igre

Mašta je ključ za napredak čovječanstva, od umjetnosti do znanosti. Znanost i matematika su važni, ali evo kako glasi jedan poznati citat od Einsteina: "Mašta je važnija od znanja. Jer dok znanje definira ono što trenutno znamo i razumijemo, mašta ukazuje na sve što bismo još mogli otkriti i stvoriti. "

Kako dalje kaže dr. Karp djeca se mogu igrati s različitim materijalima i bojama te razvijati maštu. Bojice, izrađivanje kolaža i različite boje za crtanje samo su dio stvari s kojima se mogu umjetnički izraziti.

Malena djeca će kako rastu poželjeti oponašati mamu i tatu pa će njihove igračke postati lonci, drvene žlice, igračke telefoni i različite posude. A često će poželjeti stvoriti nove identitete pa je posve normalno da se kostimiraju i pretvaraju u vatrogasce, princeze ili balerine.

Image


(Foto: Pixabay)

Čitanje

Image


(Foto: Pixabay)

Želiš da tvoje dijete ima razvijen mozak? Hrani ga čitanjem. Ključ kvalitetnog čitanja je da to činiš s njim. Čitanje djecu čini pametnijima i to je slatka prilika da se družite. 

  • Od 12. do 24. mjeseca - djeca u ovoj dobi su jako aktivna pa iskoristi vrijeme kada je dijete umorno. Uzmite slikovnicu i onda razgovaraj s djetetom o tome što vidi. Radi li se o psu? Što radi. U ovoj dobi za dijete je to igra.
  • Od 24. do 36. mjeseca - u ovoj dobi djeca vole čitanje priča i već će točno znati kada je roditelj preskočio neki dio. Iskoristi priliku i opet razgovaraj s djetetom. Kada okrećeš stranicu, pitaj ga što će se sljedeće dogoditi. 
  • Od 36. do 48. mjeseca - stariji mališani vole priče o životinjama i ljudima. Vole uspoređivati ono što se događa u priči sa situacijama koje su doživjeli. Ponavljat će rečenice iz priče svojim plišancima i čak će izmišljati vlastite priče. Vole "slučajno" pogriješiti s riječima, a umiru od smijeha kada te uhvate da si napravila pogrešku.