Upala je vrlo bolna za odraslog čovjeka, a pogotovo za dijete i treba je shvaćati ozbiljno.
Nakon dijagnoze i propisanih lijekova, prvo što ćete učiniti je otići u najbližu ljekarnu i kupiti lijekove. No, što ako propisani antibiotici nisu najbolje rješenje za vaše dijete?
Za napadaj boli koji može trajati 2 do 3 sata, doktori će najčešće propisati terapiju antibioticima u periodu od desetak dana i koju morate završiti ako želite uništiti uzročnika infekcije.
Pitanja koja su roditelji najčešće postavljaju kada dijete dobije antibiotsku terapiju, a posebno ako nisu pristalice antibiotika su:
1. Što ako dijete ne treba antibiotike? Možda ozdravi i bez njih.
2. Ako će dijete uzimate antibiotike, njegova prirodna flora, uravnotežena dobrim i lošim bakterijama, bit će narušena, što ga čini osjetljivijim na bakterijske upale idućih nekoliko tjedana.
3. Ako dijete ne treba antibiotik, doprinosimo li otpornosti bakterija uzimanjem antibiotika?
4. Neke upale uha su virusne i antibiotici ih ne mogu izliječiti. Terapija antibioticima koja traje desetak dana je u ovom slučaju uzaludna.
5. Kako se liječila uhobolja prije pojave antibiotika?
6. Je li pametno eksperimentirati i odbiti djetetu dati antibiotike u slučaju uhobolje?
7. Je li pametno odgađati početak terapije antibioticima ako se dijete osjeća bolje?
8. Je li pametno odgoditi prvu dozu terapije? Znači li to produljiti ozdravljenje djeteta za pola ili cijeli dan?
Najbolji prirodni lijek je - češnjak
Jedan od najboljih prirodnih lijekova za upalu uha je češnjak. Usitnjeni češnjak (ili iscijeđeni) i ekstra djevičansko maslinovo ulje, treba zajedno zagrijati pa potom ohladiti do temperature slične temperaturi tijela, kapnuti nekoliko kapi u uho tri puta tijekom dana. Ovoj otopini možete dodati i ulje čajevca te aloe veru. Ekstra djevičansko maslinovo ulje i češnjak imaju antibakterijska svojstva, a istraživanja pokazuju da toplo ulje uklanja bol u kratkom roku. Ovaj recept nemojte koristiti ako sumnjate u pucanje bubnjića ili primijetite drenažu uha (curenje nakupljenog infekta).
Što još pomaže u ublažavanju boli i protiv uzročnika upale, virusa i bakterija?
- Educirajte se o uzročnicima infekcija, načinima liječenja i dobro proučite domaće prirodne lijekove prije nego ih primijenite na svom djetetu. Nikako nemojte eksperimentirati na djetetu. Dostupne su vam knjige i specijalizirane web stranice, a savjete možete dobiti direktno od ljekarnika u biljnim ljekarnama.
- Probiotik će održavati probavni sustav vašeg djeteta zdravim, a time i jačati imunitet u borbi protiv bakterija i virusa uzročnika upale.
- Tople obloge koje ublažavaju bol u kratkom vremenu.
- Homeopatske kapi za uši.
- Ekstrakt lišća masline koji je izvrstan u borbi protiv infekcija.
- Biljni lijekovi na bazi divizme i ulja češnjaka.
- Sok od luka. Neki preporučuju sok sirovog luka istisnuti u uho, a neki savjetuju peći luk 30-60 minuta, zatim istisnuti sok ili prepolovljeni pečeni luk umotati u tkaninu i staviti na uho.
- Kiropraktika jer, prema nekim saznanjima, najbolje sprječava i liječi infekcije uha. Rad tijela pomaže limfnom sustavu kod ispravne drenaže i olakšanja napetosti.
- Koloidno ionsko srebro ili najjači prirodni antibiotik.
- 100%-tno esencijalno ulje lavande koje se treba utrljati oko ušne školjke, s vanjske strane.
- Obična kuhinjska sol koja se zamota u gazu ili čistu kuhinjsku krpu tako da se dobije kugla soli. Potom se ta slana loptica umoči u vinski ocat i sve skupa zagrije u mikrovalnoj. Toplu namočenu i slanu kuglu treba staviti djetetu na uho, odnosno s bolnim uhom neka legne na toplu sol i tako ostane oko 30 minuta.
I na kraju, donosimo još nekoliko savjeta:
Prepoznajte upalu. Ako vam se dijete budi više od jednom u sat vremena kroz noć, s bolovima ili bez njih, i bez povraćanja, vrlo vjerojatno ima upalu uha. Vjerojatnost je veća ako je kašljalo ili ako mu je curilo iz nosa posljednjih tjedan dana.
Reagirajte brzo. Čim vam se dijete probudi s boli u uhu, djelujte brzo i učinkovito i odmah mu pripremite neki od kućnih lijekova za smanjenje boli.
Ako se bol pojavi tijekom noći, ujutro nazovite svog liječnika.
Upamtite da će se tijelo neko vrijeme boriti s upalom. Ne očajavajte, prirodnim sredstvima treba duže da počnu djelovati, ali isto tako imaju mnogo manje negativnih posljedica.
Opustite se. Ako ste se i odlučili za konvencionalni lijek (npr. dječji acetaminofen), imajte na umu da sve to radite prije svega kako bi pomogli svome mališanu.
Ako na kraju ipak pristanete na antibiotike, nakon terapije nastavite s probiotikom nekoliko mjeseci. Ako domaći, prirodni lijekovi nisu dali željene rezultate i koristite antibiotike, učinite sve da umanjite štetu koju mogu napraviti.