Mnogim se tako trudnicama savjetuje da čim saznaju za trudnoću, svojeg kućnog ljubimca maknu iz kuće. Takvi radikalni potezi nemaju smisla, ali neke mjere opreza zasigurno se trebaju primjeniti na vrijeme kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice za zdravlje majke i fetusa.
Ono što se svakako ne preporučuje jest udomljavati ili primati životinje s ulice za vrijeme trudnoće. Općenito, nabavljanje ljubimca po prvi put nije poželjno u u ovom periodu jer životinja zahtjeva pažnju i određeni proces prilagodbe koji u trudnoći može biti zahtjevan.
Mačka u trudnoći
Umiljate mace dobri su ljubimci za trudnice, pogotovo ako žena mora mirovati ili pati od izraženih mučnina u prvim mjesecima. Samostalne su i ne zahtjevaju veliku brigu, a vole se maziti i opuštati uz ljude. Ipak, mačke su prenositelji parazitske bolesti toksoplazmoza koju uzrokuje protozoon Toxoplasma gondii. U narodu poznata kao mačkitis, bolest se prenosi putem fekalija, a ponekad i zračno.
Utješno je to što, ukoliko je mačka dugo vremena u obitelji, ukućani su zasigurno već preboljeli bolest i razvili imunitet na nju što znači da opasnosti nema. Manifestira se slično kao i obična prehlada pa ukoliko niste sigurni jeste li odbolovali, najsigurnije je mačku odvesti na pregled veterinaru i ustanoviti je li zaražena.
Za vrijeme trudnoće, neka mačka ne napušta stan jer zaraziti se može sirovim mesom ili pticama i glodavcima.
Ako je ikako moguće, čišćenje mačjeg zahoda prepustite nekome drugome, a ukoliko morate čistiti sami, obvezno koristite rukavice. Ako mačka obavlja nužu u vrtu, obvezno je za vrijeme trudnoće naučite da to čini u stanu kako na šapama ne bi donijela ostatke fekalija u stan.
Macu hranite isključivo konzerviranom hranom kako bi ste izbjegli kontaminaciju parazitom iz nedovoljno kuhanog mesa.
Ptice i psi
Pas će trudnicu natjerati da više šeće i provodi vrijeme u prirodi što nikako nije na odmet. Ako je mazan, draganje s psom pomoći će opustiti ženu koja iščekuje porod i novi život koji se na trenutke može činiti zastrašujuć.
Ne bi bilo loše testirati ga na parazite i napraviti jedan kontrolni pregled nakon vijesti o trudnoći. Ono na što valja obratiti pozornost, posebno kod većih pasa, je njihovo nekontrolirano i snažno skakanje koje vas može ozlijediti, a veliki će mu trbuh biti posebno zanimljiv.
Psa treba već u trudnoći polagano dresirati i pripremati na bebin dolazak, dati mu do znanja koje granice ne smije prijeći.
Pernati ljubimci također trebaju proći kontrolni pregled nakon što saznate za trudnoću, a čišćenje krletki i nastambi poželjno je prepustiti nekome drugome. Nakon svakog kontakta s pticom ili kavezom, važno je temeljito oprati ruke jer ptice mogu biti prijenosnici težih infekcija poput salmonele, klamidije i campylobactera.
Reptili i glodavci
Gušteri, zmije i kornjače nisu preporučljivi ljubimci za vrijeme trudnoće kao ni do djetetove pete godine. Česti su prijenosnici opasne salmonelle koja uzrokuje teške probavne simptome, a može i uvelike zakomplicirati trudnoću.
Ako nemate kome povjeriti vaše reptile na čuvanje, mjere opreza prilikom hranjenja i čišćenja moraju biti na nivou. Ne puštajte ih da šetaju po kući ili da prolaze blizu vaše hrane. Ukoliko ih čistite u kadi, obvezno iza toga kadu isperite antibakterijskim i antimikrobnim sredstvima.
Isto pravilo vrijedi i za hrčke, miševe i druge ljubimce iz porodice glodavaca. Nije ih preporučljivo imati u trudnoći kao ni u djetetovu ranu djetinjstvu. Iako nisu nositelji, glodavci mogu biti prijenosnici opasnog LCM virusa koji može uzrokovati pobačaj i teška fizička oštećenja djeteta.