Ako ste se bavili redovitom tjelovježbom i prije trudnoće, a sada imate urednu trudnoću, bez ikakvih poteškoća i zdravstvenih problema, tada zaista ne postoji nikakav razlog zašto se i dalje ne biste bavili fizičkom aktivnošću.
Ipak, bez obzira u kakvoj formi bili, trudnoća se ne zove bez razloga i „drugo stanje“. Ne trebaju ju tretirati kao bolest, već kao stanje u kojem trebate učiniti sve kako ne biste sebi i svojem nerođenom djetetu naškodili na bilo koji način. Ako ste i za vrijeme trudnoće odlučili i dalje baviti tjelovježbom, svakako imajte na umu da postoje one vježbe koje biste trebali izbjegavati, jer mogu naškoditi vama i vašem djetetu.
Evo o kojim se vježbama radi:
1. Bilo koja vrsta trbušnjaka – Područje trbušne šupljine već je ionako pod naporom zbog trudnoće, nije potreban dodatan napor. Osim toga ove vježbe mogu izazvati pobačaj ili prijevremeni porod i druge komplikacije vezane za trudnoću.
2. Intenzivne vježbe i vježbe u intervalima – Vježbe takvog karaktera veliki su napor za srce i krvožilni sustav, te pluća i kada niste trudni, a tijekom trudnoće, to bi mogao predstavljati preveliki napor, koji bi mogao imati kobne posljedice i za vas i za nerođeno dijete.
3. Dizanje utega iznad glave – Kako trudnoća napreduje sve veći napor leži na donjem dijelu leđa, pa vam i ne treba ovaj dodatni, koji može uzrokovati bolove u leđima, pa i preveliki napor na trbušne mišiće.
4. Ležanje na leđima – Makar se konkretno ne radi o vježbi nego o položaju, ležanje na leđima nije preporučljivo za trudnice, posebno ne nakon prvog tromjesečja. To može uzrokovati nagli pad krvnog tlaka, koji može ozbiljno naškoditi bebi, pa i vama.
5. Kontakte sportove – Vjerojatno vam ne moramo posebno objašnjavati da udarci, posebno oni na području abdomena za vrijeme trudnoće su strogo zabranjeni. Također, nagli pokreti, trzaji tijela i slično, također su zabranjeni.
6. Duboki čučnjevi – Ova vrsta čučnjeva jedan je od prirodnih položaja za rađanje, odnosno istiskivanje djeteta, te ih je zabranjeno prakticirati, kako ne bi došlo do poticanja pobačaja i prijevremenog poroda. Osim toga, ova vrsta čučnjeva može uzrokovati bol u donjem dijelu leđa.
7. Dizanje utega – Kao što je zabranjeno dizanje teških stvari, tako je zabranjeno dizanje utega. Eventualno, možete se savjetovati s liječnikom oko toga koliko smijete dizati i u kojim intervalima.
Tijekom trudnoće, također izbjegavajte: ronjenje, sportove koji iscrpljuju previše vaše energije, koji povećavaju mogućnost padova i ozljeda. Također, izbjegavajte jahanje, gimnastiku, skijanje na snijegu i vodi.
Svakako se prije bilo kakve tjelovježbe posavjetujte s liječnikom. Priključite se specijaliziranim programima tjelovježbe za trudnice
Tjelovježba za vrijeme trudnoće nije zabranjena, ali neke vježbe i sportove potrebno je izbjegavati