klempavim ušima.
Kako im dijete ne bi imalo klempave uši, mame se oduvijek savjetovalo da dijete stavljaju spavati na bok, da mu stavljaju kapice ili trake koje stisnu uške, da od prvog dana paze da se hrskavica uške kod ležanja ne bi okrenula prema van. No neka djeca unatoč prevenciji od rođenja, kasnije ipak imaju klempave uši. Zašto? Pa vjerojatno zbog genetike. Često se klempavost ušiju smanjuje kako dijete raste, odnosno kako mu raste glavica, a koža se rasteže na zatiljku.
Klempave uši su više estetski, manje zdravstveni problem
Djeca kod kojih uške strše malo više prema van u većini slučajeva zbog toga nemaju nekih posebnih zdravstvenih problema. Normalno čuju, ravnoteža im je stabilna, ne pate od nekih posebnih infekcija, ali mogu patiti psihološki i emocionalno. Naime, kad postanu svjesni sebe i svog izgleda, smatraju da im klempave uši nagrđuju lice. Ili si ne mogu složiti frizuricu koju bi željeli jer im uši previše strše. Polagano se počinju javljati kompleksi. Klempave uši vrlo brzo primijete i vršnjaci, pa su djeca s takvim ušima često mete zadirkivanja, ismijavanja pa čak i društvene izolacije.
Zato kažemo da se radi više o estetskom problemu koji se roditeljima možda ne čini tako velikim i katastrofalnim, ali kod djeteta može biti uzrok niskom samopouzdanju, patnji, nesigurnosti i emocionalnim problemima.
Stoga ne čudi što većina roditelja nastoji problem riješiti do djetetove 7. godine, odnosno prije polaska u prvi razred, kako dijete ne bi u startu bilo etiketirano kao "klempavi/a".
[PROČITAJTE JOŠ I: Otoplastika ili zahvat korekcije ušiju kod djece]
Operaciju "pokriva" osnovno zdravstveno osiguranje
Kontaktirali smo Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje gdje smo saznali da obvezno zdravstveno osiguranje pokriva troškove zahvata „klempavih ušiju“ ukoliko liječnik specijalist preporuči operaciju u slučaju da dijete ima bilo kakvih funkcionalnih zdravstvenih problema.
Načelno, prema Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju, na teret obveznog zdravstvenog osiguranja mogu se obaviti estetske operacije koje su medicinski indicirane.
Moguća je situacija da određena estetska nepravilnost toliko opterećuje ili ugrožava psihičko zdravlje osigurane osobe (što je također medicinska indikacija) da liječnik specijalist da preporuku da se estetska operacija obavi na teret obveznog zdravstvenog osiguranja.
Roditelji mogu od pedijatra ili obiteljskog doktora djeteta zatražiti uputnicu za specijalista koji će dati stručno mišljenje i upute kako obaviti zahvat.
Cijena koju HZZO plaća bolnici za operaciju tzv. „klempavih ušiju“ je 3886 kuna, no djeca do 18 godina ne plaćaju operaciju, već je ona pokrivena u potpunosti obveznim zdravstvenim osiguranjem.