Djeca, kao i odrasli provode, puno vremena pred različitim ekranima, a to nije nešto zbog čega bi roditelji trebali stalno osjećati krivnju. Teško je izdvojiti dijete iz vremena u kojem živimo, a znamo da je u 21. stoljeću život nezamisliv bez različite tehnologije. No ekrani mogu imati neke negativne učinke na dječje oči, a postoje stvari koje svaki roditelj može učiniti kako bi se smanjio štetan utjecaj na dječje oči.
Prema podacima Kanadskog oftalmološkog društva čak će 50 do 90 posto odraslih osjetiti različite simptome zbog stalnog gledanja u računala i pametne telefone, a djeca su vjerojatno još više ugrožena jer im se oči još razvijaju, piše Todaysparent.com. No, uz sljedeće korake, odnosno preporuke liječnika može se smanjiti štetni utjecaj:
Redoviti liječnički pregledi
Shamrozé Khan, profesorica na Sveučilištu Waterloo, kaže da je važno provjeriti s djetetom kako se osjeća, ali uvijek imaj na umu da dijete možda neće prepoznati problem ili razumjeti kako ga opisati. "Možda ima suhe oči, ali možda ne zna kako to verbalizirati, tako da ne može reći roditelju da postoji problem", objašnjava ona. Stoga je važno razgovarati s djetetom, ali i voditi ga na liječničke kontrole.
Veliki ekrani
"Nije neuobičajeno da dijete leži na trbuhu i gleda ekran s male udaljenosti", kaže dalje Khan te dodaje da oči obično moraju raditi puno više kada su bliže ekranu. Djecu je bolje potaknuti da gledaju stvari na većim ekranima, na primjer, televizoru. Također je važno obratiti pozornost na to jesu li dječji zasloni postavljeni ergonomski jer se i vrat može naprezati. Na primjer, djeca bi trebala sjediti na stolcu tako su im stopala na podu, a ekran treba biti u visini očiju.
Ograničiti korištenje zaslona
Ovo je jako teško, ali važno - trebaš ograniči vrijeme koje djeca provode pred ekranima. Liječnici preporučuju da djeca do dvije godine uopće ne koriste ekrane, a djeca u dobi od dvije do pet godina ne bi trebala imati više od sat vremena pred ekranom dnevno. Kako djeca rastu predlaže se da se lagano povećava vrijeme provedeno ispred ekrana.
Redovite pauze
Osim što je važno ograničiti vrijeme pred ekranima, liječnici predlažu roditeljima da se djeca redovito odmore od gledanja u ekran - pauza barem svakih pola kako bi se dječje oči odmorile. "To uključuje nešto poput izlaska na otvoreno ili nešto u što nisu uključeni ekrani", objašnjava oftalmologinja Christine Law.
Vrijeme na otvorenom
Boravak na otvorenom također može pomoći dječjem vidu. Iako su ljudi mislili da vrijeme ispred ekrana dovodi do porasta kratkovidnosti među djecom, postoji veća veza s nedovoljnim vremenom provedenim na otvorenom. Stručnjaci vjeruju da na prirodnom svjetlu postoji nešto što je korisno za vid.