Kako se nositi s buntovnim tinejdžerom?

Odrastanje nije uvijek lako, ali uvijek ima načina kako se nositi s time

Kako se nositi s buntovnim tinejdžerom?

Iako se život tinejdžera čini sasvim lagan i zabavan, to ponekad uopće nije tako. Djeca u pubertetu prolaze puno faza od kojih neke nisu nimalo lagane, prvenstveno za roditelje. To je doba kada se djeca zbog emocija, psihičkih promjena i ponekih frustracija mogu sasvim promijeniti. Izuzetno je važno da to znaju prvenstveno roditelji koji se moraju naučiti nositi sa svojim djetetom u ovoj fazi odrastanja, to jest da reagiraju na vrijeme, pristupe problemu i riješe ga.


Razumno prije svega

Možda će puno puta biti situacija u kojima se nećete moći kontrolirati ili ćete doći u napast da izgovorite nešto što ne smijete. Razbistrite glavu i razmislite prije nego bilo što napravite ili izgovorite. Tako će vas i dijete shvatiti ozbiljnije, a vi ćete se držati onoga što kažete.

Također, nakon što jednom nešto kažete ili se odlučite na nešto, držite se te odluke. Samo tako će vaše dijete slušati i razmisliti o tome što ste rekli. Nikako se nemojte dovoditi u situaciju da prvo nešto kažete, a zatim to idete mijenjati, tako da na kraju ispadne sasvim nešto drugo. Budite dostojni sami sebe i toga što govorite.

Povjerenje

Stavka koja je izuzetno bitna u odnosu tinejdžer-roditelj. Često će možda doći do toga da se to povjerenje poljulja, ali zato je upravo na roditelju da to ispravi i pokaže svom djetetu da mu može vjerovati.

Razgovor

Nikakva kazna i vikanje nisu djelotvorni kao iskren razgovor. Iako se tako ne čini, razgovor je najdjelotvornija metoda kojom možete saznati za razloge i uzroke tinejdžerskog ponašanja. Razumijevanje problema može riješiti puno toga, a vama kao roditelju će biti puno jasnije i lakše ćete se suočiti s problemom. Ako imate tinejdžera koji je buntovan i ne voli slušati, morate biti smireni, pa čak i prebroditi neke izjave ili ponašanja.

Roditelj je prvenstveno roditelj

Mnogo roditelja govori kako bi htjeli svojoj djeci biti najbolji prijatelji. Međutim, roditelj je prvenstveno roditelj. Uvijek pristupite djetetu na zreo način sa svojim savjetima, potrudite se da vas sasluša. Nemojte imati napadački ton, uvijek rješavajte stvari na miran način i uz razgovor ako možete. Iako ćete puno puta biti ignorirani ili vas neće slušati, nemojte odustati. To je faza kroz koju prolaze mnogi tinejdžeri, a prolazi upravo sa sazrijevanjem.

Aktivnosti

Slušajte ih kada izraze svoje želje oko novih aktivnosti, hobija, izlazaka. To ne znači da ih sve morate ispuniti, ali obično do nerazumijevanja dolazi jer tinejdžeri žele i rade jedno, a roditelji to ne odobravaju. Napravite kompromis, objasnite što mislite i dogovorite najbolje rješenje.

Izvor: idiva.com
Foto: Photoxpress.com