Različiti pristupi odgoju

Od najmlađeg do najstarijeg: Evo što redoslijed rođenja otkriva o karakteru

Svako je dijete drugačije, no može li redoslijed rođenja u obitelji u konačnici utjecati na nečiju osobnost? Psiholozi tvrde da može pa izdvajamo zajedničke crte najstarijeg, srednjeg i najmlađeg djeteta, ali i jedinaca

profimedia-0308596186.jpg
Foto: Profimedia.hr

Crte osobnosti najstarijeg djeteta

Najstarije dijete zbilja je u prednosti jer mu se roditelji u većini slučajeva imaju vremena najviše posvetiti. Kad se tek susretnu u ulozi roditelja, mnoge su majke i očevi nesigurni, pretjerano pažljivi ili neurotični i zapravo uče u hodu. Djeluju po pravilima, a zbog manjka iskustva dijete odgajaju onako kako im je netko sugerirao. Nekada i pogriješe, ali sve je to dio učenja. Psiholozi tvrde da zbog takvog pristupa djetetu, prvorođeni u obitelji imaju tendenciju postati savjesni, oprezni i organizirani (jer roditelji katkada postupaju 'po špranci). Uz to, najstarije se dijete često nastoji istaknuti u svemu što radi i roditeljima – koji imaju više vremena – dokazati što zna. Obično najstarija djeca postižu bolje rezultate na IQ testovima te više razine obrazovanja – baš zbog više zajedničkih trenutaka s roditeljima i aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Težnja za uspjehom ima i negativnu stranu. Najstarija djeca navodno imaju intenzivan strah od neuspjeha i smatraju da ništa što postignu nije dovoljno dobro. Uz to, psiholozi su primijetili da prvorođeni imaju tendenciju bojati se promjena i izaći iz zone komfora. S druge strane, najstarija djeca često najbrže odrastu i preuzmu odgovornost za kućanske poslove ili mlađu braću i sestre.

Image
Foto: Pexels
2/5