Kako pomoći djeci i mladima da razumiju financije?

U sklopu Europskog tjedna novca čiji je cilj poticanje financijske pismenosti kod mladih, Hrvatska udruga banaka (HUB) izradila je obrazovne materijale kojima se na zabavan način djecu i mlade do 18 godina želi potaknuti na razmišljanje o osobnim financijama i štednji

Kasica prasica_freedigital_

.

Uz materijale za djecu i mlade izdana je i brošura za roditelje (dolje u prilogu) koja pokazuje što djeca u određenoj dobi mogu i trebaju znati o financijama. Roditelji u brošuri mogu pronaći i prijedloge zajedničkih aktivnosti kojima će razvijati financijsku pismenost u svoje djece. Upute i prijedlozi u brošuri podijeljeni su u četiri kategorije, po dobi djece: uputstva za djecu do pet godina, za djecu od šest do 10 godina, za dob od 11 do 13 godina i za mlade od 14 do 18 godina.

Istraživanja pokazuju da je edukacija o financijama korisnija i ima dugoročnije efekte ako se provodi kontinuirano u svakoj razvojnoj fazi djeteta nego jednim tečajem ili predmetom u školi, stoga je uloga roditelja vrlo bitna. Svako razvojno razdoblje nosi određene izazove koje je djeci teže razumjeti, a roditeljima objasniti. Primjerice, u preporučenim aktivnostima za prvu kategoriju, odnosno za najmlađe, stoji da djetetu možete dati kasicu za štednju novca i pokazati mu da može kupiti nešto što želi (čokoladu, igračku) kada uštedi dovoljno. Djetetu od 6 do 10 godina pak možete na jednostavan način objasniti kako koristite kreditne kartice, a tinejdžera pak uključiti u zajedničko planiranje nekih troškova.

Brošura je kratka, jednostavna i donosi konkretne informacije i upute. Vjerujemo da će biti od pomoći svakom roditelju koji želi približiti svijet novca svojem mališanu. Djeca i mladi puni su zabluda kad je riječ o novcu. Djeca u mlađoj dobi misle da kovanice vrijede više nego novčanice jer su teže, da se na bankomatu može uzimati neograničeno puno novaca i da to ne ovisi o plaći, da novac služi samo za kupnju konkretnih stvari u trgovini (a ne za, primjerice, plaćanje računa). Kako biste na vrijeme uklonili najčešće zablude, proučite brošuru i učenje o novcu pretvorite u zabavnu igru.

U linku ispod teksta nalazi se i tablica pod nazivom Excelica, uz čiju pomoć mladi mogu voditi osobne financije. Vaš tinejdžer samo treba zapisati koliko je novca zaradio, dobio, uštedio ili potrošio, a Excelica će sve ostalo izračunati za njega i naučiti ga štedjeti na zabavn način.

Navedeni materijali dostupni su na internetskoj stranici Hrvatske udruge banaka.

BROŠURA ZA RODITELJE – Kako pomoći djetetu da razumije financije

HUB_European_Money_Week_tablica_za_upravljanje_osobnim_financijama