Već i vrapci na grani znaju da tu energiju neće dobiti od peciva, brze hrane i drugih kratkoročnih rješenja. Osjećaj sitosti od procesuirane hrane kratkoročan je, a osjećaj da nam je ta teška hrana zapravo ukrala svu energiju iz tijela svima je poznat. O negativnom utjecaju na zdravlje premasne, preslane i preslatke hrane nećemo ovdje previše ni razglabati, jer je o tome napisano već na tisuće upozorenja.
Ono što su mnoge mame otkrile kao izvrsni i cjeloviti obrok nakon kojeg se osjećaju istovremeno i lagano i sito, energizirano, osviježeno i zdravo je - smoothie ili šejk. Voće i povrće te razni dodaci usitnjeni štapnim mikserom, sjeckalicom, miješalicom ili u sokovniku čine pravo malo tekuće bogatstvo vitamina, minerala i vlakana te cjeloviti obrok na kojem će vam i tijelo i um biti zahvalni.
Smoothie je idealan i za dječicu koja vole piti sokiće, vole neobične boje, a najviše vole sudjelovati u pripremanju i miješanju šejkova. Uključite ih i vidjet ćete kako će svoj vitaminski napitak iskapiti s velikim guštom.
Posljednih nekoliko mjeseci posebno je u trendu tzv. zeleni smoothie. On se radi od kombinacije voća i zelenog lisnatog povrća te kako mu i samo ime kaže, redovito je lijepe zelene boje. Sam pogled na ovaj smoothie razbudit će vas i energizirati.
No napraviti dobar smoothie s pravim omjerom sastojaka koji će garantirati i odličan okus, to je već priča za sebe.
Na stranici 100daysofrealfood.com pronašli smo savjete kako napravitisavršeni zeleni smoothie u pet koraka.
1. Držite se formule 60:40
Kada radite smoothie, nemojte samo natrpati sastojke u blender, jer može se dogoditi da će zbog različitih omjera voća i zelenog lisnatog povrća vaš napitak ispasti bljutav, gorak i nemoguć za piće. A to nije cilj. Idealan omjer je 60% voća i 40% zelenog lisnatog povrć
2. Miješajte sastojke u fazama
Sljedeći recept dostatan je za dvije osobe: - U blender stavite 2 šalice svježeg zelenog lisnatog povrća (špinat, kelj, kineski kupus, blitva, mladi listovi maslačka, raštika, kupus, listovi repe i sl.) i 2 šalice tekućine (voda, kokosovo mlijeko, bademovo mlijeko) i zajedno ih miješajte štapnim mikserom dok se listovi povrća ne usitne da budu idealni za piti - Toj smjesi dodajte 3 šalice svježeg narezanog voća (banana, mango, šumsko voće, naranča, avokado, breskva, jabuka, ananas, grožđe...) i miješajte ponovno dok ne dobijete gustu finu smjesu.
3. Led ne, smrznuto voće da
U toplim ljetnim danima možete umjesto svježeg dodati i smrznuto voće kako bi dobili osvježavajući ledeni smoothie. Voće ostavite u ledenici nekoliko sati (oguljeno i narezano), a ako smrzavate lisnato povrće, također ga narežite na manje dijelove i zamrznite u vrećici za zamrzavanje. "Stručnjaci" za smoothie ne preporučuju stavljati kockice leda. U gotovi smoothie potom možete još dodati ove fine i zdrave dodatke i ukrase: Chia sjemenke, kokosovo ulje, lanene sjemenke, cimet, kakao u prah i slično.
4. Prirodni zaslađivači
Ako vam je smoothie i nakon ove recepture malo pregorak ili previše "zelen", dodajte još malo slatkog voća. Izbjegavajte dodavati rafinirani bijeli šećer. Najbolji je prirodni voćni šećer iz samog voća.
5. Napravite smoothie za kasnije
Ako vam je svakodnevica užurbana i osuđeni ste na jedenje "s nogu", pokušajte se nekako organizirati i napraviti smoothie ujutro za sebe i za djecu kao međuobrok za pauzu tijekom dana. Ako su vam jutra previše kaotična, smoothie čak možete napraviti i večer prije te ga preko noći ostaviti u hladnjaku. Ipak, pokušajte ga popiti unutar 24 sata od kad ste ga napravili i držite ga na hladnom mjestu, u posudama koje se mogu hermetički zatvoriti. Prije jedenja još ga jednom protresite da se sastojci ponovno smućkaju.
Ako još niste, nakon ovog ćete sigurno postati fan smoothieja, uživati u njihovu osvježavajućem okusu, pucati od energije i zdravlja, pomladit će vas, a sve će se skupa odraziti na vaš opći osjećaj zadovoljstva.