Većina roditelja je u potpunosti zatečena prvim ugrizom te najčešće ne zna kako izaći na kraj s tim problemom. Postoji li nježan, uljudan način bez kažnjavanja koji će zaustaviti vaše dijete da grize?
Postoji! Donosimo vam pristup pun nježnosti koji će vam pomoći da beba prestane gristi!
1. Pokušajte razumijeti: Bebe najčešće grizu iz znatiželje, frustracije, izbijanja zuba, boli u ustima ili da bi pridobile vašu pažnju. Svi ti razlozi zahtijevaju vodstvo i vašu nježnu intervenciju.
2. Nastojte smireno odgovoriti: Bebe nas grizu kako bi razumjele uzrok i posljedicu, ali i zbog jednostavne činjenice da vole eksperimentirati. Vrisak, vikanje, predavanje ili prijetnja bebi kad grize, potaknut će bebu da ponovno pokuša ugristi. To nije manipulacija već eksperimentiranje tj. učenje. Kad vas dijete ugrizne, pokušajte ostati smireni.
3. Usmjerite dijete nježno i jasno: Kad vas beba grize, jasno i nježno je zaustavljajte. Rečenice poput "Ugriz boli. Neću dopustiti da me ugrizneš" je nježan, ali jasan način komuniciranja koji ukazuje djetetu da grizenje nije prihvatljivo. Ako dijete uzmete u krilo ili ga stavite da sjedi kraj vas, jasno mu postavljate granice. Ovakav pristup pokazuje djetetu da bude nježno te ga usmjerava da se osjeća sigurno i povezano s vama.
4. Slušajte i volite: Vaša beba mogla bi se uplašiti i početi plakati zbog vašeg pristupa. Ostanite blizu i ponudite utjehu uz rečenice "Zbunjen si, ugrizao si mamu. Mama je vrištala, sad si se uznemirio. Volim te". Nakon što se beba smiri, nježno ponovite "Molim te, nemoj gristi. Volim te. Ugriz boli."
5. Ponudite alternativu: Hladni gumeni prstenovi za griženje ili smrznute krpice dobar su način da beba sigurno prakticira ugriz. Za veće bebe, komad ohlađenog voće savršeno je rješenje kad izbijaju zubići.
Kako riješiti problem ako beba nastavi gristi sve češće?
Ako beba grize tijekom dojenja, potražite savjet kod pedijatra ili stručnjaka za dojenje. Bebe koje imaju svrbež ustiju imaju naviku da sišu, zvaču i grizu zbog nelagode koju osjećaju. Bebe grizu kad imaju problem s dotokom mlijeka ili količinom mlijeka (previše ili premalo) i taj se problem može rješiti u suradnji sa savjetnikom za dojenje.
Bebe su željne istinske pažnje i pozornosti. Ako vas vaše dijete grize da bi privuklo vašu pažnju, korisno bi bilo da obratite pozornost kad se i u kojim situacija to događa. Odvojite vrijeme koje ćete provesti samo s bebom, vodeći računa da takva vrsta interakcije bude nekoliko puta dnevno jer time djetetu poklanjate svu pažnju koju treba.
Ako ipak ne može pronaći razlog zašto beba grize, usredotočite se da na ugriz odgovarate mirno, dosljedno postavljajući jasnu granicu u dobrom duhu. Bebe brzo uče, a nježan pristup je idealan za izgradnju povjerenja i suradnju koja će poslužiti kao dobar temelj za iduće pozitivne, nježne pristupe.