Kad se beba počne micati: nogomet i ples u majčinome trbuhu

Beba se počinje micati u sedmome tjednu trudnoće, a majke počinju osjećati pokrete oko 18. tjedna...

Kad se beba počne micati: nogomet i ples u majčinome trbuhu

Osjećaj pokreta nerođene bebe u trbuhu jedinstveno je iskustvo svake buduće majke, nemjerljivo s bilo čim drugim. Prve pokrete bebe većina trudnica osjeti između 18. i 20. tjedna trudnoće, no žene koje su već bile trudne i prošle kroz to iskustvo, oko 16. tjedna znaju prepoznati znakove pokreta – lagani osjećaj treperenja i/ili mjehurića u trbuhu.

Ukoliko ne osjećate pokrete do 24. tjedna, obavezno o tome obavijestite svojega ginekologa kako biste obavili pregled. Naravno, vaša beba se počinje micati vrlo rano, ali ona je premala i ti pokreti su prelagani kako biste ih vi osjetili, zato većina žena prvi doživljaj pokreta svoje bebe vide na ultrazvuku, tijekom mjesečnog pregleda.

Što se događa prije osjeta?

7.-8. tjedan trudnoće – beba počinje s općenitim pokretima
9. tjedan trudnoće – beba počinje štucati, micati ruke i noge, sisati i gutati
10. tjedan trudnoće – može rotirati glavu, dodirnuti rukama glavu, otvoriti usta i rastegnuti se
11. tjedan – može zijevati
14. tjedan – može micati očima

Dva do četiri tjedna nakon toga, majke počinju osjećati pokrete koji iz tjedna u tjedan postaju sve izraženiji i jači i tako do kraja trudnoće, kad postaju relativno jaki, a ponekad i neugodni za majke. Također, beba se nikada neće micati cijelo vrijeme, pa tako postoji mogućnost da će baš tijekom vašega pregleda spavati, pa nećete vidjeti pokrete. Ako želite vidjeti pokrete na ultrazvuku, prije pregleda popijte neko gazirano piće.

20. do 24. tjedan

Primijetit ćete da je beba aktivnija po danu ili da počinje biti aktivnija u večernjim satima kada niste toliko u pokretu. Već ćete s vremenom primijetiti obrasce kada je beba više ili manje aktivna.

24. do 28. tjedan

Primijetit ćete da beba s vremena na vrijeme ima štucavicu, a osjećaj su lagani trzajući pokreti. U amnionskoj vreći se sad nalazi i oko 750 ml tekućine, što daje bebi dosta prostora za gibanje. Možda ćete primijetiti poskakivanje bebe zbog pojave naglih zvukova.

29. tjedan

Beba ima sve manje prostora, pa će početi raditi „odlučnije“ pokrete kako bi se rastegnula i dobila što više mjesta u maternici.

32. tjedan

S ovim tjednom počinje vrhunac gibanja i udaraca, jer će se nakon toga beba čak i malo smiriti, što je normalno jer će imati sve manje i manje prostora, no pokreti će postati intenzivniji.

36. tjedan

Beba do ovog tjedna mora zauzeti svoj konačan položaj – glava prema dolje. Ako se ne okrene na vrijeme, zbog veličine se kasnije neće moći okrenuti. Kada se okrene, čvrsti mišići maternice i samoga trbuha držat će ga na mjestu. Od tog vremena najčešći pokreti će biti oni „pod rebra“, jer će to biti udarci nogama, ali ne i jedini.

36. do 40. tjedan

Kako je beba sve veća i ima sve manje prostora, neće se više toliko moći okretati, nego će sve jače udarati „pod rebra“ ili bočno. To je i vrijeme kada beba počinje sisati svoj palac. Ako bebi palac ispadne iz usta, osjetit ćete pokrete glave s jedne strane na drugu, jer će ponovno pokušati pronaći palac. Česte će biti promjene u pokretima, no pokrete trebate osjetiti do samoga poroda, pa čak i za vrijeme poroda. Već ćete znati kada vaša beba spava i kada je budna. Zanimljivo je da je većina beba aktivna kada majka miruje, a to je za vrijeme večernjih i noćnih sati, što im često otežava spavanje. Velike su šanse da će beba i nakon rođenja imati sličan obrazac spavanja i budnosti, dok nakon nekoliko tjedana ne nauči razliku između dana i noći.

Kada treba zatražiti stručno mišljenje?

Ako ste zbog bilo kakvog razloga zabrinuti za manjak pokreta bebe, kontaktirajte ginekologa što prije.
Indikacije:
1. U roku od dva sata bočnoga ležanja ne osjetite 10 zasebnih pokreta.
2. Beba se ne miče (ne reagira) na neke jače vanjske podražaje.
3. Rapidno smanjenje bebinih pokreta unutar nekoliko dana.

Neki od tih znakova mogu ukazivati na problem, primjerice, da beba ne dobiva dovoljno hranjivih tvari i kisika. Što prije obavite pregled.

(vam)