
Kad je vrijeme za prvi mobitel? Evo što kažu stručnjaci, a što roditelji

Čini se da mobiteli danas najmanje služe za telefonske razgovore. Preko ekrana se dopisujemo, odgovaramo na mail iste minute, pregledavamo društvene mreže, pretražujemo ono što nas zanima…. U džepu zapravo imamo prozor u svijet, no mnogo se odraslih i djece danas nažalost ne mogu odvojiti od mobitela pa previše vremena provode na njemu.
Sigurno nisi jednom vidjela obitelji koje se, umjesto da razgovaraju, 'igraju' mobitelima. A budući da se tehnologija toliko razvila, u jednom će trenutku i tvoje dijete poželjeti tu 'napravicu'. Uostalom, baratanje tehnologijom današnjoj je djeci potpuno normalno – sa svega par godina znaju si pustiti YouTube video, crtani film ili instalirati igricu, a mnogi se već sa šest ili sedam počnu dopisivati s roditeljima i vršnjacima, i to koristeći smajliće, srca i ostalo. Ono što je presudno jest da djeci odmalena ograničiš vrijeme pred ekranom. Mobitel ne bi trebalo biti sredstvo koje svom trogodišnjaku daješ samo kako bi se dijete smirilo ili zabavilo – i tako stalno.
Dijete zahtijeva posvećenost i različite aktivnosti pa mu vrijeme pred ekranom trebaš dozirati. I naravno, kontrolirati koje sadržaje gleda i što preuzima. Nije sve što je na Internetu primjereno djeci i zato je bolje uređaj postaviti na dječji
Da, dobro je što ti se dijete u svakom času može javiti, no tehnologija se brzo mijenja i dijete – posebno školarci – trebaju naučiti da se ne trebaju dopisivati sa svima tko im se javi putem društvenih mreža, da im lokacija ne treba biti stalno upaljena i da neki, recimo nasilni sadržaji, nisu poželjni. A da bi im to mogla osvijestiti, važno je da se i ti educiraš i objasniš im zašto taj TikTok izazov nije pametan, zašto nije primjereno obiteljske fotografije slati u razredni grupni chat i tako dalje.
Postoji li pravi čas?
Imajući ovo na umu, sigurno ćeš se zapitati kad je vrijeme za prvi mobitel. Čak i ako u vašem domu odgovorno koristite tehnologiju i ekrane nastojite zamijeniti drugim zajedničkim aktivnostima (bez mobitela), kad-tad ćeš se suočiti s dilemom treba li mališan dobiti pametni uređaj. I ako da, kada?
Odgovor na to pitanje nije univezalno jer bi roditelj prije nabavke mobitela trebao procijeniti djetetovu odgovornost i zrelost. Jasno je da ga svom predškolarcu ne moraš kupiti nego s vremena na vrijeme pod nadzorom davati svoj.
Ako tvoj mališan u nižim razredima osnovne škole poželi samo svoj mobitel, razmisli bi li ga to dodatno dekoncentriralo u učenju i kakav je sa čuvanjem
I socijalna radnica Jillian Amodio za portal
Dakle, školarac treba znati da je dobio mobitel jer je roditelj procijenio da će mu dobro doći, a ne jer ga ima cijeli prvi A razred.
A što kažu roditelji?
Stručnjaci tvrde da bi svaka obitelj trebala procijeniti pravi trenutak i razgovarati, no što kažu roditelji? Portal
U anketi nam otkrij što ti misliš kad bi dijete trebalo dobiti prvi mobitel.

Najugodniji materijal za vrućine: Komadi od muslina koje ćeš nositi cijelo ljeto

Duge boho haljine su must-have sezone – izdvojili smo najljepše sa sniženja

Ne može jednostavnije: Tri ljetna deserta s breskvama koje svi vole
