Svi roditelji koji ne mogu maknuti ruke od svoje djece rade dobar posao, i djeca će im jednoga dana za to biti zahvalna.
Znanstvenici su otkrili da je grljenje, kao oblik fizičke privrženosti, vrlo važno tijekom razdoblja razvoja bebe, a privrženost iskazana dodirom potiče rast njihove kognitivne sposobnosti.
Znanstvenici bolnice Nationwide Children’s Hospital u Ohiu proučavali su 125 beba, rođenih prije vremena i na vrijeme, i analizirali su način na koji lagani fizički dodir utječe na njihovu percepciju, kogniciju i društveni razvoj.
Istraživanje je pokazalo da rano i nježno pokazivanje naklonosti roditelja ima trajne učinke na način na koji bebin mozak reagira na nježni dodir.
Stoga bi, smatraju znanstvenici, rano izlaganje zagrljajima moglo pomoći prerano rođenim bebama da privrženost doživljavaju kao ugodnu te da istovremeno potaknu pozitivne reakcije.
Foto: Pixabay
Dodir je prvo osjetilo koje se razvija. Znanstvenici su došli do otkrića da su potporna iskustva, poput dojenja, dodira kože-na-kožu i nježnih zagrljaja pokrenula snažne moždane reakcije koje su pomogle mozgu da se brže i zdravije razvija.
Čim se dijete rodi vodi ga se majci na dojenje i da prvi puta osjeti kontakt kože-na-kožu. Samo držanje djeteta u prvih sat vremena normalizira bebinu tjelesnu temperaturu, rad srca i način disanja.
Rezultati istraživanja pokazuju da bebe izložene većoj pažnji roditelja i bolničkog osoblja pokazuju jače emocije, stoga će pokazivanje nježnosti prema bebi doprinijeti njezinom razvoju.
Foto: Pixabay
Neovisno o životnom stadiju, ljubav i privrženost ključ su za razvoj. I dok se istraživači muče u otkrivanju načina na koji naši mozgovi asimiliraju dodir s obzirom na naš razvoj, roditelji osjećaju prirodni poriv za zagrljajem i smirivanjem svoje djece.