" povodom stote godišnjice objavljivanja dječjeg romana "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" Ivane Brlić Mažuranić. Cilj manifestacije je ukazati na roman "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" kao nedovoljno prepoznati temelj hrvatske kulture, afirmirati vrijednosti šegrta Hlapića koje se nude hrvatskoj djeci te potaknuti na daljnja istraživanja djela i njegovih konteksta.
Središnji dio manifestacije bit će međunarodna znanstvena konferencija 'Od čudnovatog do čudesnog', koja će se održati u Slavonskom Brodu od 18. do 20. travnja. Konferencija će se baviti temama kao što su književni, povijesni i kulturološki aspekti 'Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića', život, opus i društveni kontekst u doba Ivane Brlić-Mažuranić i slično.
Diljem Hrvatske bit će organizirane izložbe, među kojima 'Kao Hlapić i Gita: siročad u Hrvatskoj na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće', ostvarena u partnerstvu s Hrvatskim školskim muzejom, 'Riječke vedute Ivane Brlić Mažuranić', 'Moj Hlapić' ili izložba izdvojenog fonda 'Djelo Ivane Brlić-Mažuranić' koje je partner Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.
U sklopu manifestacije održat će se i proslava rođendana Ivane Brlić-Mažuranić u partnerstvu s Hrvatskim centrom za dječju knjigu, Knjižnicama grada Zagreba, te Hrvatskim savezom za esperanto.
U planu je i projekt 'Stari obrti' koji će uključiti dječje vrtiće diljem Hrvatske, predstavljanje monografije o prijevodima tog romana "Hlapić u bijelome svijetu" urednice Smiljane Narančić Kovač; u auli Gradske knjižnice grada Zagreba bit će postavljena izložba izdanja "Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića" iz zbirke Hrvatskog centra za dječju dječju knjigu koja će uključivati tiskane postere i knjige, u Rijeci će biti upriličena izložba "Hlapićeva baština" svih izdanja romana prikupljenih tijekom akcije "Tražimo najstarijeg Hlapića u Rijeci" i slično.
Organizatori kao još jedan vrhunac obilježavanja najavljuju 13. listopada, datum koji se smatra Hlapićevim rođendanom jer je na taj dan 1912. Ivana Brlić-Mažuranić dovršila roman o dječaku Hlapiću "malenom kao lakat i veselom kao ptica". Roman je postao najobjavljivaniji hrvatski dječji roman koji je, među ostalim, preveden i na bengalski, hindi, kineski, vijetnamski, japanski i perzijski jezik a u nešto dorađenom obliku prenesen je i na mali ekran kao animirani film.
Iako je šegrt Hlapić bio skroman u svakom pogledu, smatramo da bismo mu zbog njegovih osobitih zasluga u posljednjih stotinu godina u uvođenju u književnost generacija naših djedova, majki, nas samih, i naše djece i pružanja pri tome vrijednosti koje mnogi od nas nose kroz život, trebali što dostojnije proslaviti njegov veliki jubilej.
Veliku obljetnicu planiramo proslaviti radno, što potvrđuje i raznolikost planiranih aktivnosti koje ćemo objavljivati na ovoj stranici. Aktivnosti će se odvijati tijekom cijele godine u raznim kulturnim, obrazovnim te javnim ustanovama na području cijele Republike Hrvatske i bit će otvorene i besplatne za sve građane svih dobnih skupina. Neke od njih su i pod Visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, poput međunarodne znanstvene konferencije u Slavonskom Brodu.
Iza ideje o manifestaciji Hlapić 2013. stoji Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti, čiji su se članovi volonterski posvetili njenoj organizaciji. Osim sveučilišnih profesora, osoba zaposlenih u kulturi i obrazovanju, članovi udruge su različitih profesija te svojim znanjima i kompetencijama pridonose uspješnoj organizaciji. Njihova želja je ostvariti spomenute ciljeve, no i unijeti radost u srca velikih i malih, po uzoru na samog Hlapića.