Gledanje TV-a u 2. godini uzrok mnogih problema u 10. godini

Mnoga istraživanja bave se utjecajem televizije na rast i razvoj mališana. Posljednje je proučavalo kakve posljedice gledanje televizije u vrlo ranoj dobi ima na djecu u osnovnoj školi.

4bdfcb24e1b46

Čini se kako puno televizije u dobi od 2 godine uzrokuje školske, društvene i zdravstvene probleme u dobi od 10 godina.

Samo za primjer, previše gledanja TV-a povezano je s kasnijim nedostatnim uključivanjem u školske aktivnosti, s manje vježbanja tijekom vikenda i pretilošću te povećanom šansom da će dijete postati žrtva zadirkivanja u razredu.

Rezultati su ostali isti čak i kada su znanstvenici isključili sve ostale faktore koji bi mogli utjecati na spomenute probleme kao što su spol djeteta, navike spavanja, problemi s karakterom, majčin stupanj obrazovanja, broj roditelja u kućanstvu, pa čak i vrijeme provedeno ispred TV-a u dobi od 10 godina.

Zašto je tako?

Previše televizije u ranoj dobi ima dugoročne posljedice jer se događa u vrijeme kada se mozak i životne navike tek razvijaju. Tako tvrdi voditeljica istraživanja Linda S. Pagani sa Sveučilišta u Montreaulu u Kanadi.

"Gledanje televizije je pasivna intelektualna aktivnost i pasivna fizička aktivnost", kazala je dr. Pagani za LiveScience. "A kada se događa u ranoj dobi, u vrijeme kada se mozak razvija, u vrijeme kada se formiraju životne preferencije i navike - ono može imati negativne dugoročne posljedice".

Ipak, treba napomenuti da su rezultati istraživanja pokazali spomenutu povezanost, ali ne i direktnu uzročno-posljedičnu vezu. Ovo je jedno od rijetkih istraživanja koje se bavilo gledateljima starim svega dvije godine. Oko 1.300 djece se pratilo kroz odrastanje od njihova rođenja. Roditelji su bilježili koliko dugo djeca gledaju TV sa dvije i četiri godine. Kada su mališani navršili 10 godina, na red su došli učitelji koji su ocjenjivali njihove obrazovne, društvene i druge vještine i uspjehe.

Američko društvo pedijatara preporuča da djeca stara dvije godine uopće ne gledaju TV, no mališani iz ovog istraživanja gledali su prosječno oko 1,2 sata dnevno. Svaki dodatni sat gledanja iznad ovog prosjeka bio je povezan s problemima u kasnijoj dobi.

Cilj istraživanja je upozoriti roditelje na negativan efekt gledanja televizije kod malenih, jer im ona oduzima dragocjeno vrijeme za razvoj važnih intelektualnih i fizičkih sposobnosti.

(JK, Izvor: LiveScience.com)