Uzimanje velikih količina folne kiseline može naštetiti potomstvu i dovesti do dijabetesa i pretilosti, a osobito kod djevojčica.
Ova studija objavljena je u Journal of Endocrinology, a objavili su je znanstvenici sa Sveučilišta u Portu i Katoličkog sveučilišta u Portugalu. Istraživanje je provedeno na skupini štakora - tijekom parenja dobivali su dvadeset puta veće količine folne kiseline od preporučenih doza, te im je nastavljen povećani unos tijekom skotnosti i perioda sisanja.
U odrasloj su dobi ti potomci imali prekomjernu težinu, bili su otporni na inzulin, imali nedostatak adiponektina - hormona koji štiti od dijabetesa i gojaznosti, te su iskazivali neuobičajena ponašanja vezana uz prehranu. A ti su učinci bili posebno uočljivi kod ženskog spola.
Nasuprot ovome, oni štakori u kontrolnoj skupini čije su majke dobile preporučene količine folne kiseline, u svojoj su zreloj dobi bili zdravi.
Adekvatan unos folne kiseline bitno smanjuje rizik da beba pati od oštećenja neuralne cijevi, osobito ako se uzima unutar prvih 10 tjedana trudnoće. Svjetska zdravstvena organizacija je izdala preporuku da zdrave trudnice trebaju dnevno unositi 0,4 mg folne kiseline, dok je potrebno da žene s obiteljskom povijesti oštećenja neuralne cijevi unose do čak deset puta više, tj. 5 mg folne kiseline.