Evo zašto biste trebali čitati knjige svojoj djeci od najranije dobi

Usadite svom djetetu ljubav prema knjigama

Evo zašto biste trebali čitati knjige svojoj djeci od najranije dobi

Zbog rastućeg napretka u svijetu tehnologije te nevjerojatnog tempa kojim se društvo razvija, počeli smo zanemarivati neke od temeljnih aktivnosti, osobito kad je u pitanju odgoj djece.

'Buljenje u ekran' danas je jedna od glavnih zanimacija našeg društva, kako odraslih, tako i djece. Mnogi roditelji, nažalost, djeci dozvoljavaju da provode previše vremena ispred računala i pametnih telefona jer se oni sami s njima ne stignu baviti pa im je to odličan način da klincima zaokupe pažnju.

Bez obzira na mnogobrojne obaveze koje imate, imati dijete velika je odgovornost i u njegovom odgoju treba u potpunosti sudjelovati. Ako na to niste spremni, nemojte imati djecu.

Jedna od aktivnosti iz djetinjstva koja je meni osobno jako ostala u lijepom sjećanju je kad mi je mama čitala knjige prije spavanja. Najviše sam voljela bajke, ali i mnoge druge priče i ti su mi trenuci zbilja ostali u jako lijepom sjećanju.

Želite li i vi za svoju djeci kreirati takve vrijedne uspomene kojih će se sjećati do kraja života, počnite im čitati već od najranije dobi. Knjige su uistinu vrijedno blago i pomažu djeci da ranije nauče čitati i pisati, da razvijaju svoju maštu i da bolje razumiju svijet. S obzirom na to da su u Hrvatskoj statistike vezane uz čitanje u posljednjih nekoliko godina poražavajuće, naučite svoju djecu da zavole knjige.

Ako se pitate zbog čega je čitanje djeci toliko važno, u nastavku vam otkrivamo nekoliko odličnih razloga.


Foto: Depositphotos.com, Unsplash

Na taj način im pomažete da oblikuju svoj pogled na svijet

Čitanjem priča svojoj djeci pomažete da oblikuju bogatiji i neograničeni pogled na svijet i mogućnosti kojima je taj svijet ispunjen. Ako ih u što mlađoj dobi upoznate s različitim kulturama, likovima i pripovijetkama, vaša će djeca kad odrastu biti maštovita i puna znanja. Čitanje naglas djeci pomaže da povežu ono što vide i čuju sa onim što ste im pročitali. Obogaćuje im rječnik i proširuje njihovo opće znanje.
Istraživanja su pokazala da i samo petnaest minuta čitanja djeci dnevno može pozitivno utjecati na njihov razvoj. 


Image

Razumijevanje

Knjige nas uvode u različite svjetove i upoznaju nas s likovima koji dolaze iz različitih kultura. Upravo takva tematika kod djece u ranoj dobi formira bolje razumijevanje samog svijeta i dajte im do znanja da nisu svi isti, ali da se prema svima treba odnositi s poštovanjem, bez obzira na spol, boju kože, religiju, itd. Što im više budete čitali takvu tematiku, kod vaše će se djece razvijati empatija koja je izuzetno bitna.  


Image

Komunikacija

Čitanje pomaže djeci i da obogate svoj rječnik, nauče nove riječ i da razvijaju svoje komunikacijske vještine. Nakon čitanja priča porazgovarajte s djetetom o svemu što ga zanima i dajte mu odgovore na pitanja koja vam postavi o knjizi. Na taj se način djeca upoznaju i s književnim jezikom koji je drugačiji od svakodnevnog govora. Čitanjem se stvara i jača emocionalna veza između roditelja i djeteta, a potiču se i razgovori o novim temama. Razgovor o pročitanom štivu pozitivno utječe na kognitivni razvoj kod djece.

Image

Mašta

Jedna od najvažnijih stvari kod svakog djeteta je mašta. Mašta će im omogućiti da budu svoja i da odrastu u uspješne i kreativne ljude. Priče mogu pomoći djeci da razvijaju svoju maštu i kreativnost te  da na svijet gledaju s neke mnogo šire perspektive. Također, naučiti će kako proširiti svoje vidike i razmišljati izvan okvira, a to će im biti od višestruke koristi jednom dok odrastu.  


Image

Uspomene

Čitanje može, osim roditelja, uključivati i druge članove obitelji poput braće, baka ili djedova. Osobe koje glasno čitaju djeci na taj način s djetetom razvijaju čvrstu vezu. Već sam u samom uvodu spomenula kako mi je jedna od najljepših uspomena iz djetinjstva ona kad mi je majka čitala bajke. Te priče i trenuci ostaju duboko urezani u pamćenje djeteta, a uspomene ostaju vječne stoga se potrudite da čitanje postane dijelom i vaše obiteljske svakodnevice.  

Čitate li vi knjige svojoj djeci?


Image