Rijetko kome su dragi kućanski poslovi. Pranje suđa, usisavanje, glačanje i postavljanje stola samo su neki od poslova u koje je poželjno uključiti cijelu obitelj. Kućanske je obaveze dobro raspodijeliti kako bi svi doprinijeli održavanju doma. A kako djeca najbolje uče na primjeru, i njih od prvih godina treba učiti odgovornosti i poticati ih prema izgradnji navika. Pospremanje vlastite sobe, promatranje pripreme ručka ili iznošenja pribora za jelo mališane uči samopoštovanju i njihovoj ulozi u obitelji. Kad vide da nešto mogu sami - premda to bili mali zadaci - djeca jačaju samopouzdanje i osnažuju misao da oni to mogu.
Koliko god da ti se žurilo i koliko god nekad mislila da bi neku radnju brže ti napravila, rečenice poput 'pusti, ja ću' ne utječu dobro na dijete. Ono tako stječe dojam da je njegova inicijativa i želja da nešto samo napravi manje vrjednije od tvoje.
Uključivanje djece u svakodnevno poslove jača djetetov karakter i samopoimanje, no važno je voditi računa da zadaci budu primjereni djetetovoj dobi. Kad dijete izvodi zadatak po prvi put, mirno mu ga pokaži ili navedi korake. A ako mu je neki zadatak pretežak, dobro ga je raspodijeliti u više manjih koraka. Dakako, po obavljanju zadatka dijete će motivirati pohvala. Čim dijete shvati da je pronašlo način za uspješno savladavanje nečega što mu se isprva činilo teško, to će mu pomoći da raste i u drugim segmentima života. Naposljetku će lakše i organizirano pristupati školskim obavezama.
Pa iako je svako dijete individualno, ipak postoji općenito shvaćanje koji je kućanski posao primjeren kojem uzrastu. Podijeli smo ih u sljedećih nekoliko skupina.