Neki novi klinci

Borba s vjetrenjačama: Koliko je vremena pred ekranom previše ovisno o dobi djeteta?

Pola sata, sat, dva sata - koliko vremena tvoje dijete sjedi pred televizorom , igra igrice ili koristi mobitel na dan i što o tome imaju za reći dječji psihijatri

photo-1525829528215-ffae12a76ac8.jpg
Foto: Unsplash

Što manje, to bolje?

Sada kada znamo da gledanje u ekran može imati niz posljedica, pitamo se - koliko je previše? Stručnjaci kažu da to ovisi o djetetovoj dobi. Djetetu od 3 godine ne može biti dozvoljeno sjediti pred ekranom jednaku količinu vremena kao jednom tinejdžeru. Evo nekih smjernica Američke akademije dječje i adolescentske psihijatrije:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Dijete do 18 mjeseci ne bi trebalo izlagati ekranima, osim kratkim video pozivima na mobitel s rodbinom.
  • Od 18 do 24 mjeseca dijete bi trebalo gledati jedino program namijenjen specifično svojoj dobi (crtići i pjesmice - i to samo skupa s odraslom osobom, ne više od pola sata dnevno.
  • Za djecu od 2 do 5 godina preporučuje se maksimalno 1 sat korištenja ekrana u radne dane, te do 3 sata vikendom.
  • Za djecu stariju od 6 godina američki psihijatri preporučuju da se općenito potiču zdrave navike i ograniči vrijeme pred ekranom - neka roditelj i dijete imaju dogovor koliko je dnevno dopušteno koristiti mobitel ili kompjutor, ovisno je li riječ o školskom danu ili danima vikenda i praznika.
Image
Foto: Pixabay

Inače, televizor ne bi trebao biti smješten u dječjoj sobi ili sobi u kojoj dijete spava i svi bi ekrani trebali biti isključeni pola do sat vremena prije odlaska u krevet. Nije poželjno da djetetu da koristi ekran tijekom objeda. Na kraju, preporuka je poticati djecu da koriste tehnologiju za edukativne svrhe i zajednički birati kvalitetne crtiće i filmove za obiteljsko gledanje, kod kuće ili u kinu.

Mobiteli, kompjutori i tableti mogu se koristiti pametno i biti pozitivan dio naše svakodnevice - sve je u dobrom planiranju, promišljanju i preuzimanju odgovornosti od strane roditelja.

4/4