
Borba s vjetrenjačama: Koliko je vremena pred ekranom previše ovisno o dobi djeteta?

Sve mi iz generacije rođene 80-tih ili ranije često se s nostalgijom prisjetimo doba kad je vrijeme pred ekranom značilo crtić prije večernjeg dnevnika. Nama je tih nekoliko minuta
Danas je neko sasvim drugo vrijeme i ono nam se ne mora sviđati, ali opet nemamo izbora do prihvatiti da su ekrani sada sastavni dio naših života. Mobiteli, tableti, kompjutori i televizori s nama su od kad otvorimo oči do pred odlaska na spavanje. Naša su djeca rođena s ekranima oko sebe, od prvog dana gledaju roditelje koji zure u svoje mobitele. Djeca kopiraju ono što rade odrasli, a osim toga, ekran ima nevjerojatno privlačnu moć - svi ti crtići, filmovi za djecu i igrice- tko im može odoljeti?
Psiholozi se slažu kako je nemoguće i nepotrebno dijete potpuno lišiti ekrana, jer sadržaj koji konzumiraju može biti edukativan i zabavan, ali isto tako jasno naglašavaju kako je previše gledanja vrlo štetno za djetetovo zdravlje i razvoj. Evo o čemu treba razmisliti prije nego što mališanu gurnemo mobitel ili tablet u ruke.
Što ako djeca pretjeraju
Jasno, rijetko koje dijete će samo ugasiti televizor i reći da mu je dosta, roditelji su oni koji moraju preuzeti punu kontrolu nad tim koliko i što djeca gledaju. Ako djeca previše vremena sjede pred ekranom moguće su neke od ovih posljedica:
problemi sa spavanjem
lošiji uspjeh u školi
nedovoljno kretanja
problemi s težinom
nezainteresiranost za druge aktivnosti i druge načine zabave
premalo vremena provedenog s obitelji i prijateljima
zatvaranje u sebe
strahovi i nesigurnost
promjene raspoloženja
sklonost nasilju
nečitanje knjiga
Dijete treba zaštitu
Ako ne držimo dijete na oku, ono lako može naići na nasilje, opasno ponašanje, upotrebu droga, pogrešne informacije, seksualne sadržaje i ostalo što nije nikako primjereno za njihovu dob, a može biti i prilično opasno (prisjeti se suludih TikTok izazova, na primjer). Ako djetetu dopuštamo pristup internetu, moramo imati nadzor nad onim što čita i gleda - zato postoje razne aplikacije koje nam pomažu da ograničimo sadržaj dostupan znatiželjnim glavicama.
Što manje, to bolje?
Sada kada znamo da gledanje u ekran može imati niz posljedica, pitamo se - koliko je previše? Stručnjaci kažu da to ovisi o djetetovoj dobi. Djetetu od 3 godine ne može biti dozvoljeno sjediti pred ekranom jednaku količinu vremena kao jednom tinejdžeru. Evo nekih smjernica Američke akademije dječje i adolescentske psihijatrije:
Dijete do 18 mjeseci ne bi trebalo izlagati ekranima, osim kratkim video pozivima na mobitel s rodbinom.
Od 18 do 24 mjeseca dijete bi trebalo gledati jedino program namijenjen specifično svojoj dobi (crtići i pjesmice - i to samo skupa s odraslom osobom, ne više od pola sata dnevno.
Za djecu od 2 do 5 godina preporučuje se maksimalno 1 sat korištenja ekrana u radne dane, te do 3 sata vikendom.
Za djecu stariju od 6 godina američki psihijatri preporučuju da se općenito potiču zdrave navike i ograniči vrijeme pred ekranom - neka roditelj i dijete imaju dogovor koliko je dnevno dopušteno koristiti mobitel ili kompjutor, ovisno je li riječ o školskom danu ili danima vikenda i praznika.
Inače, televizor ne bi trebao biti smješten u dječjoj sobi ili sobi u kojoj dijete spava i svi bi ekrani trebali biti isključeni pola do sat vremena prije odlaska u krevet. Nije poželjno da djetetu da koristi ekran tijekom objeda. Na kraju, preporuka je poticati djecu da koriste tehnologiju za edukativne svrhe i zajednički birati kvalitetne crtiće i filmove za obiteljsko gledanje, kod kuće ili u kinu.
Mobiteli, kompjutori i tableti mogu se koristiti pametno i biti pozitivan dio naše svakodnevice - sve je u dobrom planiranju, promišljanju i preuzimanju odgovornosti od strane roditelja.