CJELOVITI TRENING

Ovaj sport pomlađuje i doprinosi zdravlju, a opet je popularan

Tenis nije samo igra; to je aktivnost koja angažira cijelo tijelo i um, nudeći izvanredne zdravstvene beneficije

tenis
Foto: Shutterstock

Cjeloviti trening za tijelo i um

Što tenis čini tako učinkovitim? Tajna leži u njegovoj svestranosti i sposobnosti da izazove tijelo i um na više razina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fizičke dobrobiti: Snaga, izdržljivost i zdravlje kostiju

Igranje tenisa predstavlja pravi trening za cijelo tijelo. Stalno kretanje po terenu, trčanje, brze promjene smjera i zaustavljanja jačaju mišiće nogu. Zamasi reketom i udaranje loptice aktiviraju mišiće ruku, ramena, leđa i trupa (core).

  • Kardiovaskularno zdravlje: Dinamična priroda igre, koja uključuje kratke sprinteve, skokove i periode lakšeg kretanja, djeluje slično kao intervalni trening visokog intenziteta (HIIT). Time se jača srce, poboljšava cirkulacija i povećava aerobni i anaerobni kapacitet.
  • Snaga i koordinacija: Tenis razvija snagu cijelog tijela, ali i poboljšava ravnotežu, agilnost i finu motoričku kontrolu – koordinaciju između mišića, kostiju i živaca potrebnu za precizne pokrete.
  • Zdravlje kostiju: Utjecaj koji nastaje skakanjem i trčanjem po terenu stimulira kosti, što može dovesti do povećanja koštane gustoće i smanjenja rizika od osteoporoze, posebno važno kako starimo.

Mentalna i emocionalna snaga: Oštar um i vedar duh

Dobrobiti tenisa daleko nadilaze fizičke aspekte. Igra zahtijeva stalnu koncentraciju, brzo donošenje odluka i strateško razmišljanje, što predstavlja izvrstan mentalni trening.

  • Kognitivne funkcije: Potreba za predviđanjem protivnikovih poteza, planiranjem vlastitih udaraca i prilagodbom taktike tijekom meča potiče kognitivne sposobnosti, poboljšava fokus i vještine rješavanja problema. Neki stručnjaci vjeruju da ovakva mentalna stimulacija može pomoći u održavanju oštrine uma i u kasnijoj životnoj dobi.
  • Smanjenje stresa i poboljšanje raspoloženja: Fizička aktivnost sama po sebi potiče oslobađanje endorfina, prirodnih spojeva koji popravljaju raspoloženje. Tenis, kao dinamičan i često društven sport koji se igra na otvorenom (izlažući te sunčevoj svjetlosti i vitaminu D), dodatno doprinosi smanjenju stresa, tjeskobe i simptoma depresije.
  • Emocionalna regulacija: Suočavanje s pobjedama i porazima, kontroliranje emocija pod pritiskom i razvijanje sportskog duha grade mentalnu otpornost i samopouzdanje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/4