Poštovani, imamo bebu od 9 mjeseci koja je isključivo dojena prvih 5 mjeseci, a zatim smo polako uvodili dohranu. Beba je rođena s 2,990 kg i 52 cm, s 8 mjeseci je imala 8,095 kg i 70 cm, a sada ima 9 kg. Jede vrlo male količine na žlicu, koje su se sad čak i smanjile sa 100 na 50 ml po obroku, što može biti zahvaljujući izbijanju 4. zubića. Obroci se sastoje od voća, palente, rižinih pahuljica, griz pahuljica i pahuljica na bazi 7 vrsta žitarica. Uveli smo i maslinovo ulje. Povrće još uvijek odbija, kao i piletinu. Primjer našeg dana:
- budenje u 7 sati i dojenje,
- u 10 sati griz pahuljice s bananom pa dojenje i spavanje.
- ručak u 13 sati – palenta s šljivom i maslinovim uljem,
- dojenje u 15 sati i spavanje
- večera u 18 sati – žitarice s jabukom,
- dojenje u 20 sati i spavanje.
Ovo je primjer jednog savršenog dana. Inače su nam problem kratka dnevna spavanja, nekad je to sve skupa sat i pol u cijelom danu. Ima jako lagan san i duboko zaspi jedino po noći. Pa kako se bliži iduće spavanje već je toliko grintava da ne želi jesti na žlicu već samo želi dojenje da zaspi. Po noći se budi u prosjeku svaka 3 sata i traži dojenje, a tijekom cijele noći cvili i plače u snu. Zadnjih tjedan dana se budi svaku noć oko 3-4 ujutro i sjedne ili vježba stajanje u krevetiću.. Puže, stoji, igrala bi se a onda nakon sat vremena natezanja shvati da je umorna i spava joj se i počinje plač. Uspavljujem je dojenjem ili na rukama. Nakon dojenja joj treba jako dugo da zaspi, i po sat vremena, prevrće se, namješta...
Onda ujutro spava sat vremena duže. Molim vas za savjet što dalje, s obzirom da se vraćam na posao za 2 mjeseca, a ne spavamo cijelu noć. Koji su mogući razlozi bebinog plača u snu – ali baš svaku noć već mjesec dana? Zubi ili nešto drugo? Kako reagirati na bebine noćne akrobacije u 3-4 ujutro i kako otići na posao i ostaviti bebu koja jede tako malo na žlicu. Pustiti da jede koliko hoće ili probati uvesti adaptirano mlijeko? Uz sve to još bi trebali i ukinuti noćni podoj.. Molim Vas za pomoć. Totalni kaos, ne znam odakle krenuti...
Draga mama,
koliko vidim iz pitanja, kod Vas postoji nekoliko problema - poremećaj prehrane, poremećaj spavanja, „ovisnost o dojci“.
Ono osnovno što bi Vam savjetovala je da što prije poočnete provoditi reorganizaciju svega navedenog, jer će dva mjeseca brzo proći.
Kao prvo, dojenje više ne smije biti glavni obrok, jer nećete moći uskladiti obaveze na poslu i dojenje.
Vaše dijete treba jesti raznovrsnu hranu, treba naučiti žvakati, a kombinacija namirnica, te dnevni ritam treba biti što prilagođeniji onome koji će se uspostaviti nakon Vašeg povratka na posao.
U ovoj dobi, zbog intenzivnog rasta i razvoja, dijete treba imati 3 glavnih obroka, 2 međuobroka, a dojenje neka služi samo kao nadopuna. Posljednji obrok u danu treba biti što zasitniji kako bi izbjegli učestala noćna budenja, te sugeriram da ga pomaknete oko 21 h, nakon kupanja.
O načinu uspavljivanja i poremećaju sna (zamjeni „dan za noć“) te njeogivm uzrocima već smo puno puta pisali, pa da se ne ponavljam, molim vas da pročitate sve postove na tu temu.
Plač u tijeku noći može biti zbog denticije, ali i rezultat noćnih mora ili snova, kao i separacijskog straha.
“Noćne akrobacije“ su traženja pažnje, a ako ne riješite problem uspavljivanja ili noćnog podoja biti će još gore kad se vratite na posao, jer nakon što budete izbivali cijeli dan, dijete će se buditi po noći čisto iz straha od sepracije i tražeći Vaše prisustvo.
Ukratko, s promjenama počnite odmah! Uvedite „vojnički režim“ koji uključuje adekvatne obroke u određeno vrijeme, kao i spavanje 2x dnevno. Uporno vježbajte hranjenje na žlicu i žvakanje, te što prije uvedite povrće i meso, a za večeru dajte kalorijski što „jači“ obrok (npr. žitarice s dječjim keksima, jabukom i bananom, ako ne želite uvesti adaptirano mlijeko).
Sretno!
Dr. Matilda Kovač Šižgorić
spec.pedijatar
subspecijalista pedijatrijske neurologije
Poliklinika za dječje bolesti Sabol