Novorođenče i problemi s vjetrovima

Tegobe u smisli jakih vjetrova i stenjanja (koje se javlja i dok je na prsima) su se pojačale prije nekoliko dana što se je poklopilo s uvođenjem D3 kapi.

shutterstock_1735801265.jpg

Sada smo nekoliko dana bez D3 i nije ništa bolje. Da li da nastavimo sa Sabom, ili da uvedemo i

Poštovani, beba u dobi od 6 tjedana ima problema s probavom u smislu učestalih vjetrova i nemira vezanih uz njih. Stolice su zlatno žute i bude ih od 3-5 dnevno. Unazad 4 tjedna koristimo Sab simlex po 15 kapi prije svakog podoja, jer tada još nije znao podrigivati. Činilo se da djeluju i u međuvremenu je naučio podrigivati. Tegobe u smisli jakih vjetrova i stenjanja (koje se javlja i dok je na prsima) su se pojačale prije nekoliko dana što se je poklopilo s uvođenjem D3 kapi. Sada smo nekoliko dana bez D3 i nije ništa bolje. Da li da nastavimo sa Sabom, ili da uvedemo i Biogaia kapi? Da li se te kapi smiju kombinirati? Osim toga još uvijek je žut, u bolnici se žutica javila 4. dan, maksimalni bilirubin mjeren transkutano je bio 180, sa 6 tjedana kontrolni ukupni bilirubin je 157 mikromola/l, direktni 13,8 transaminaze, LDH, CRP i KKS uredni. Otac ima hiperbilirubinemiju oko 40 od svog rođenja. Dijete je samo na prsima i u prvom mjesecu je dobio 1050 g i narastao 5 cm. Ima li razloga za zabrinutost u vezi žutice? Unaprijed zahavljujem! Mama S.


Vaše dijete ima dva neovisna „problema“. Prvi su abdominalne trimenionske kolike (dojenački grčevi u trbuhu u prva tri mjeseca života) koje se smatraju fiziološkom (normalnom) pojavom. Uzrok toj pojavi mi pedijatri obično objašnjavamo aerofagijom (gutanjem zraka) kod halapljivog sisanja i protiskivanjem mjehura zraka (plinova) kroz crijeva koji natežu njihovu stijenku i stvaraju bolne senzacije. Problem će proći, bez obzira davali Vi preparate koje navodite (pojedinačno ili u kombinaciji) ili ih ne davali. Kapi D3 vitamina, koje su korisne u prevenciji rahitisa, nemaju veze s grčevima u trbuhu, u što ste se i sami uvjerili.

Drugi problem je prolongirani ikterus (žutica)u Vašeg djeteta koje odlično tjelesno napreduje. Znakovit je podatak da otac ima hiperbilirubinemiju od dječje dobi. Vjerojatno se radi o Gilbertovom sindromu, najčešćem obliku benigne (dobroćudne) nekonjugirirane hiperbilirubinemije u kojem je osnovni poremećaj smanjeni prijenos bilirubina (žućne boje) u stanice jetre (hepatocite) zbog manjka enzima potrebnog za taj proces (glukuronil-transferaze). Bolest se nasljeđuje autosomno dominantno s 50%-tnim rizikom prijenosa gena s roditelja na dijete. Preporučujem pregled i mišljenje dječjeg gastroenterologa.

Prim dr.sc. Zlatko Sabol,dr. Med
spec. pedijatar – subspec. pedijatrijske neurologije
Poliklinika za dječje bolesti Sabol