Bili smo s djetetom na hitnoj i danas kod svoje pedijatrice, jer se dijete počelo igrati autićima na način da ih udara i govori da je bio sudar da treba zvati hitnu, počeo se buditi po noći, vikati u snu, plakati, i počeo je piškiti u gaćice, mada smo pelene ostavili već prije navršene druge godine djetetova života. Da li nam možete pomoći? Unaprijed hvala. B.
Draga mama,
Ponašanje Vašeg djeteta koje opisujete nije neobično za razdoblje nakon proživljenog nekog traumatskog događaja. Naime, situacija koja se dogodila bila je vrlo značajna za Vaše dijete i kod njega je pobudila brojne osjećaje, a primarno osjećaj straha. To je potaknulo i javljanje sekundarne enureze, odnosno ponovnog mokrenja u gaćice nakon što je već jednom postignuto odvikavanje od pelena.
Kao što vjerojatno i znate, djete nema verbalne i kognitivne sposobnosti da o nečemu što ga muči razgovara ili na neki drugi način to izbaci iz sebe. Dijete za to koristi igru. Stoga je razumljivo da i Vaše dijete kroz igru prorađuje osjećaje koji su potaknuti prometnom nesrećom koja se dogodila. Iz tog razloga, takvu njegovu igru ne bi trebalo sputavati ili prekidati već ga pustiti da ju odigra.
Naime, vrlo je vjerojatno da će on iskazivati zadovoljstvo igrajući se na taj način. Igru treba prekinuti jedino u slučaju da dijete kroz igru ponovo počne proživljavati snažne neugodne osjećaje te da bude vidljivo da mu je ta igra nelagodna. Tada je potrebno skrenuti pažnju na nešto drugo i javiti se stručnjaku kako bi on s njim radio te da u sigurnim uvjetima, kroz igru, proradi što je potrebno. Na taj način trebali bi se smanjiti ili nestati i ostali problemi koji su se javili (mokrenje u gaćice i noćni strahovi).
Ukoliko želite više informacija o procesu terapije igrom možete se javiti u Centar Proventus mojoj kolegici Tatjani Gjurković na e-mail tatjana@centarproventus.hr ili na broj mobitela 095 804 3982. Tea Knežević, bacc.univ.psyh.Centar Proventus