Nakon obične prehlade, ponašanje našeg sina (2) postalo je agresivno

Poštovani, moj dječak ima 2 godine i 2 mjeseca. Zabrinuti smo iz razloga što je bio jako veseo dječak koji se puno smijao i veselio se njemu dragim ljudima i igračkama.

shutterstock_1735801265.jpg

U posljednjih par dana je promijenio raspoloženje, plače bez razloga, tuče nas, udara glavom o zid ili stol, kada se iznervira. Čak je i oca par puta udario glavom, baca igračke. Znao je i ranije udariti rukom, ali vrlo rijetko. Njegovo stanje se pogoršalo u posljednjih par dana nakon što je bio prehlađen, imao temperaturu i slično. Molim vas za mišljenje i savjet.

Draga mama,

čini se da Vam je teško pala promjena ponašanja vašeg dječaka. To je i razumljivo, jer kada dijete koje je inače otvoreno, nasmijano, veselo, promijeni raspoloženje i ponašanje u plač, udaranje i slično, iznenađenje je veliko. Spominjete kako mu se stanje pogoršalo nakon što je bio prehlađen. Ako je tijekom prehlade bio odvojen iz poznatog okruženja ili iskusio susrete s liječnicima ili boravak u bolnici koji su mu teško pali, tada bi valjalo razmotriti na koji je način to moglo utjecati na njega. Jesu li možda prehlada i temperatura (ako je bila iznimno visoka i dugotrajna) ostavile nekog traga na dijete mogao bi provjeriti i odgovoriti pedijatar.

No, moguće je i da ta dva događaja nemaju uzročno-posljedičnu vezu. To jest, da je riječ o jednoj od razvojnih faza djeteta u kojima ono mijenja ponašanje na način na koji ste opisali a da se prehlada slučajno dogodila u isto vrijeme.

Naime, dijete u razdoblju između 2. i 3. godine života počinje pokazivati izrazito nestabilno ponašanje: postaje zahtjevno, burno reagira, želi puno toga što još uvijek samo ne može te je češće u konfliktu i sa samim sobom i okolinom. U toj fazi pred roditeljima je izazov postavljanja granica. U svemu tomu je važno prihvatiti djetetove emocije (bila to ljutnja, tuga, prenaglašena sreća itd.) a istovremeno mu dati smjernice kako te emocije izraziti npr: Vidim da si sad baš ljut zato što (navedite ono na što reagira ljutnjom) no, igračke ne smiješ bacati.

Roditeljima nije uvijek lako postaviti granice te i oni sami u svemu tomu uče i pronalaze odgovarajuće načine. Kako biste bolje razumjeli dinamiku odnosa roditelja i djeteta u kontekstu granica predlažemo vam članak: Koliko je teško zbog intenzivnih emocija djetetu postaviti granice

O socioemocionalnom razvoju djeteta i tomu što možete očekivati u kojoj fazi možete vidjeti ovdje, a o najčešćim ponašanjima djece te u kako na njih reagirati možete vidjeti ovdje.

Nadam se da će Vam informacije pomoći te da ćete lakše prebroditi razvojne faze koz koje će Vaš mališan prolaziti.