Mirna i povučenija djevojčica boji se igre s drugom djecom

Pozdrav! Moje dijete će za dva mjeseca napuniti 3 godine. Od malena (nije ni prohodala) ju vodim na igralište gdje se igrala s drugom djecom - obično sa curicama koje su mirnije, kao i ona sama.

shutterstock_1735801265.jpg

Djece koja galame i vrište se uplaši. Jedan dječak ju je grublje gurnuo prošlo ljeto. Ne znam koliko je to zapamtila, a ovog ljeta i dalje želi ići na igralište, ali se boji djece. Čim joj netko pristupi da bi se igrao s njom, ona se počne skrivati iza mene i govoriti da je uzmem u naručje, nekad čak traži i da idemo doma. Ako se počne penjati na tobogan i dođe drugo dijete, ona odmah počne tražiti način da siđe ili mene traži da ju uzmem. Moram napomenuti da je jedinica i da je od rođenja sa mnom. Jako je vezana uz mene i mirnije je prirode, povučenija i stidljiva. Kako da joj pomognem da se počne igrati s drugom djecom? Unaprijed hvala.

Draga mama,

opisujete svoju kćer kao povučenu, mirnu i stidljivu. Zaista su neka djeca, a i odrasle osobe po prirodi povučeniji, mirniji te nemaju toliku potrebu za kontaktom s drugim ljudima. Vrlo je vjerojatno da spada u skupinu introvertiranih pojedinaca pa joj mirnije igre s manje djece i buke jednostavno više odgovaraju. Karakteristika introvertirane djece (ali i odraslih) jest da su povučeniji, u novim kontaktima im treba više vremena da se opuste, ali odlično funkcioniraju jedan na jedan i u poznatom okruženju s bliskim ljudima. Kod njih postoji jedna sklonost ka smirenoj, opuštajućoj okolini, bez previše vanjskih podražaja, kao i povlačenje pred osobama i događajima koje ne poznaju dobro. Više o karakteristikama introvertiranog djeteta možete pročitati na: https://klinfo.rtl.hr/djeca-2/predskolci/introvertirano-dijete-cesce-trazi-mirniji-kutak-bez-puno-podrazaja-gdje-ce-se-fokusirati-na-svoje-misli-i-osjecaje/

Vjerujem da biste jako željeli pomoći Vašoj djevojčici da se opusti i upusti u igru s drugom djecom. Važno je da joj pokažete razumijevanje za njeno trenutno stanje te da ju ne požurujete i ne tjerate da se uključi u igru s drugima dok ona sama ne pokaže interes za to. To što s jedne strane želi ići na igralište te se na neki način okružiti drugom djecom, ali s druge strane bojati kada joj drugo dijete priđe, samo govori o tome da se tada ne osjeća dovoljno sigurno i da joj je ipak potrebna Vaša podrška. To svakako treba poštivati, a s vremenom ju, malo po malo i komentarima ohrabrenja (primjerice „Baš te prestrašila ova curica koja je došla do tebe, tu sam s tobom“, „Znam da te strah otići do ljuljačke, ali ja sam s tobom“, „Jako si hrabra što si ostala na toboganu kada je došao drugi dječak.“ i sl.) podsjećati da je sve uredu, da ste Vi tu i da kad joj to bude ok, da može dopustiti kontakt s drugom djecom. Vjerujem da će se malim koracima, uz Vašu pomoć i podršku, uspjeti osloboditi neugode koju osjeća pri kontaktu s drugom djecom. Ako primijetite da se vremenom njen strah povećava slobodno se javite psihologu koji bi Vas mogao dalje savjetovati kako da olakšate svakodnevicu svojoj djevojčici.

Jelena Borić, magistra psihologije

Centar Proventus