Kako, osim Prevenarom, zaštititi dijete od stalnih bolesti u kolektivu?

Kako zaštititi dijete ili jednostavno treba čekati da odraste i razvije imunitet?Imam kćer od 13 mjeseci. Prije 2 mjeseca krenula je u jaslice i od tada je stalno bolesna, od upale uha, laringitisa

shutterstock_1735801265.jpg

... Cijepljena je Prevenarom, ali nema baš nekog pomaka, a ne mogu je ispisati iz jaslica jer nam je to jedina opcija čuvanja. Zanima me da li postoji još neka preventiva, osim Prevenara, kako zaštititi dijete ili jednostavno treba čekati da odraste i razvije imunitet? Zahvaljujem! IJ

Polazak u dječji kolektiv povezan je s povećanom učestalosti infektivnih bolesti. Najveća je učestalost akutnih respiratornih infekcija (virusnih i bakterijskih). Akutne respiratorne bolesti vodeći su problem u predškolskim ustanovama, kako u nas tako i u svijetu.

Nakon što dijete krene u predškolsku ustanovu, uobičajeno se javljaju gotovo neprekidno curenje iz nosa i kašalj. Rani polazak u jaslice povezan je sa znatno češćim obolijevanjem djece, što u prosjeku iznosi dva do tri puta na mjesec. Tek nakon treće godine boravka u kolektivu učestalost obolijevanja pada na razinu obolijevanja djece koja ne idu u vrtić.

Imunitet djeteta se razvija. Dijete starije od godinu dana stvara većinu protutijela koja ga štite od bakterijskih infekcija, ali tek nakon pete godine stvaraju protutijela protiv virusa, tako da virusne infekcije dojenčadi i male djece mogu trajati duže i javljati se 7-8 puta godišnje.

Prije svega valja osigurati optimalne uvjete kako bi prirodni mehanizmi obrane bili što učinkovitiji. Zdrava i raznovrsna prehrana, tjelesna aktivnost i boravak na svježem zraku i dovoljno sna, svakako će pridonijeti učinkovitijoj kontroli infekcije. Zaštitu od bakterijskih bolesti osigurava cijepljenje.Osim redovitih cijepljenja, vaše dijete je cijepljeno i Prevenarom, što je odlično, no Prevenar neće spriječiti nastanak infekcije. Njegova uloga je spriječiti nastanak teških oblika pneumokokne bolesti ( teške upale uha, pluća i menngitis). Za virusne bolesti, preporuča se cijepljenje protiv gripe (u sezoni cijepljenja) te protiv vodenih kozica. Kada je bolestan, treba ga ostaviti kod kuće. Ukoliko se javlja kašalj kao posljedica prehlade te pogotovo ako je dugotrajan, potrebno je posjetiti liječnika i vidjeti da li se možda radi o bronhitisu.

Vaš je sin u kolektivu tek 2-3 mjeseca, treba mu vremena da stekne otpornost na uobičajene «vrtičke infekte». Ako infekti ne zahtijevaju učestalo liječenje antibioticima i dijete nema bronhitise, ostavite ga u kolektivu. U protivnom razmislite da ga ove godine «poštedite».

dr. Svjetlana Bela Klancir, spec.pedijatar
Poliklinika za dječje bolesti Sabol