Bavi se judom i dva puta tjedno ide na treninge. I sada na moru mjesec i pol bio je dosta aktivan. Uspjevamo po 2 kg skinuti ali se oni brzo vrate. Kontroliramo njegovu prehranu ali bez većih rezultata. Trudimo se da jede kvalitetno i raznovrsno. U prehrani ima i jogurta, mlijeka, svježeg sira, kukuruznih pahuljica, bijelog mesa, mahunarki, povrća i voća. Naravno, ne branimo mu u potpunosti čokoladu, keks, čokoladne pahuljice, kruh... Uz sav naš trud oko njegove prehrane dijete kada ode na vikend djedu i baki jede više nego doma (jer oni mu ne mogu braniti) i vrati se sa još većim problemom (sva sreća da je to rijetko ). Prema tome izgleda kao da se doma suzdržava, odnosno da je zapravo cijelo vrijeme gladan. Ne znam kako se više nositi s tim i trebam Vaš savjet. Kako djetetu uspostaviti dobar jelovnik prema čemu ne bi bio gladan, a konačno da se vide i rezultati kontrolirane prehrane. Naravno, željela bi još napomenuti da se dijete počelo sramiti svog izgleda i to postaje sve više psihički problem koji rezultira plačem i frustracijom. Unaprijed zahvalna mama S.
Poštovana mama,
vaša zabrinutost i trud koji ulažete u regulaciju tjelesne mase Vašeg sina je za svaku pohvalu. Mnogi bi roditelji reagirali sa ono poznatom „izvući će se“, no moram priznati da se djeca uglavnom ne „izvuku“ i da problem postaje još veći u pubertetu i kasnijoj dobi. U prilog cijeloj situaciji ide i to što je dječak počeo biti svjestan svoga tijela zbog ćega će lakše biti postići rezultate. Ono što moram napomenuti jest da bi bilo dobro da u cijelu priču uključite i dječjeg psihologa, jer je u ovakvim situacijama i poremećajima prehrane uvjek najbolji multidisciplinarni pristup i podrška.
S nutricionističke strane, s obzirom na antropometriju, idealna tjelesna masa Vašeg sina u ovom trenutku je između 35 i 40 kg. U pravu ste što dijete ne držite na dijetama i što mu ne branite koji put pojesti slatkiš, cilj nije skidanje kila, već mijenjanje prehrambenih navika i postizanje pravilnog načina prehrane koji će dječak provoditi kroz cijeli život.
Zbog toga se i savjetuje prehrana bez zabrana, ali s ograničenjima. Broj obroka oko 6 do 7, važno je da obroci budu svakih dva sata, no količina istih treba biti manja, npr. 3 jušne žlice pahuljica s 1,5 dcl mlijeka, nakon dva sata čokoladno mlijeko, nakon dva sata 1/2 banane, nakon dva sata ½ porcije ručka, nakon dva sata 3 šljive, nakon dva sata 1 mala palačinka, nakon dva sata jogurt i mali sendvič (1 šnita kruha/pureća salama/šnita sira). Ovo je samo primjer da se dobije dojam o količinama no važno je da dijete ne osjeća glad i frustraciju jer će onda odustati od kontrole, pa čak se i početi skrivati i jesti.
Budući da se ovakav problem ne može lako riješiti jednim savjetom već terapijskim pristupom savjetujem Vam da se javite stručnjaku koji će redovito pratiti razvoj i napredak djeteta u smislu prehrane i zdravlja.
Tena Niseteo dipl.ing.preh.teh., nutricionist/pedijatrijska klinička dijetetičarka Definicija hrane d.o.o. https://www.facebook.com/DefinicijaHrane