Searsa - dojenje na zahtjev, dojila sam 18 mjeseci, nosila ju u slingu, spavala je sa mužem i samnom u krevetu(još uvijek ponekad)... Nastojim da što više vremena provodimo zajedno, no nije baš uvijek moguće. Zbog obaveza sam nekoliko dana u tjednu posljednjih mjeseci bila odsutna iz kuće cijeli dan (jer sam htjela završiti diplomski i nekoliko ispita u jednom semestru prije nego ponovno rodim), a nju bi čuvali baka i djed (svekar i svekrva) koji žive ispod nas. Primjetila sam da se zbog toga što mene nije bilo (pretpostavljam) dosta povezala sa bakom i djedom. Baka i djed su joj sve dopuštali i popuštali i onda kada bi bila samnom i sa mužem bilo je problema jer ju mi ipak pokušavamo odgojiti a ne razmaziti. Nakon nekog vremena je počela govoriti kako su mama i tata zloće. Baku smo upozorili da nije u redu da joj se apsolutno sve odobrava, na što baka uvijek kaže - ona je još mala, ona ne razumije... Mislim da to nije istina jer u drugim segmentima pokazuje kako je itekako zrela. Moja velika tuga je počela kad sam se vratila iz bolnice. Naime, dobila sam trudove u 30. tjednu te sam bila hospitalizirana tjedan dana i sada moram strogo mirovati. Kada sam se vratila iz bolnice, ona više nije htjela ići kod mene... Srce mi se kidalo... Nije mi se nešto posebno ni obradovala kada sam se vratila... Kada je samnom hoće da ju nosim, odgovaram joj kako ne smijem jer ću morati ponovno u bolnicu, na što mi ona kaže - mama je zloća, idemo kod bake. I počne plakati dok ne ode kod bake... A od bake se ne želi vratiti kod nas. Moja pitanja su sljedeća. Da li se povezanost među nama narušila zbog toga što mene neko vrijeme nije bilo? Kako da to sada ispravim? Kako da se ponovno povežemo s obzirom da ja moram strogo mirovati i da ćemo uskoro dobiti još jedno dijete? Što da radimo sa bakom i djedom? Da li je moguće da su djetetu baka i djed važniji i da ih vole više od roditelja? Tužna sam jer se bojim da sam zbog diplomskog učinila nepopravljivu štetu u odnosu sa djetetom... Muž me tješi i govori kako je to samo neka faza koja će proći i kako će se sve popraviti sada kada ću biti ponovno godinu dana kod kuće sa oba djeteta. Malo sam skeptična jer se bojim da će biti jako ljubomorna na bebu i da će to samo povećati njezinu želju da bude s bakom i djedom. Hvala vam strpljenju! mama I.
Draga mama,
Vidi se da ste brižna majka koja želi sa svojom kćerkom izgraditi bliski odnos pun ljubavi i uvažavanja. Sigurno Vam stoga nije lako kada vidite da se Vaša kćerka dosta povezala s bakom i djedom dok Vas i supruga naziva „zloćama“. Lijepo je što se malena osjeća dobro uz baku i djeda i što se međusobno slažu jer je odnos između unuka i bake/djeda ipak poseban i može koristiti i djetetu, a i njima.
Ipak, važno je da odgojne granice za Vaše dijete odredite Vi i suprug te da se s bakom i djedom dogovorite da i oni uče malenu da poštuje te granice. Dogovor o tome što dijete smije a što ne smije ne treba se voditi pred djetetom, jer se na taj način ruši autoritet u očima djeteta. Ukoliko se odrasli ne mogu složiti oko odgojnih postupaka i postavljanja granica dijete može osjetiti nesigurnost, izgubiti povjerenje te početi iskazivati nepoželjna ponašanja. Najvažnije je da djeca osjete razumijevanje i ljubav između njihovih roditelja i baka i djedova, jer će iz tog modela naučiti kako se odnositi prema roditeljima te će primjerom usvojiti vrijednosti koje će kasnije sami prenijeti u svoju obitelj.
Bitno je da se zna tko je glavni odgajatelj i nije dobro da baka i djed u potpunosti preuzmu odgoj djeteta na sebe. Mama i tata su ti koji bi trebali donositi glavne odluke vezane uz dijete dok bi drugi sudionici odgoja to trebali poštivati.
Također, vidi se da ste motivirani da radite na razvoju bliskosti s Vašom kćerkom što je jako pohvalno. Čini se da je Vašoj djevojčici potrebno da se pojačaju emocionalne veze s Vama. Kako biste to postigli nije nužno odvojiti jako puno vremena za druženje s kćerkicom, već je važno da u vremenu koje odvojite za nju budete zaista fokusirani samo na nju. Primjetite što ona radi i izrecite to na glas s puno empatije i zainteresiranosti. Prepoznajte njene emocije, pomozite joj kako da ih izrazi. To možete činiti kroz zajedničku igru i aktivnosti. S obzirom na Vaše stanje, to ne moraju biti neke zahtjevne aktivnosti. Npr. masaža je izvrsna jer dodir potiče bliskost između Vas i djeteta, te povećava međusobnu povezanost i povjerenje. Tijekom nježne masaže možete lagano pjevušiti njenu omiljenu pjesmicu, pričati joj priče ili pustiti laganu muziku. To može biti i odlično vrijeme za Vašu relaksaciju.
U svakom slučaju, uz vašu želju i trud da posvetite pažnju i bezuvjetnu ljubav svojoj kćerki čini se da ćete doći do toga da se Vaš odnos produbi i da zajedno uživate u dolasku na svijet novog člana Vaše obitelji.
Sretno!
Tea Knežević, bacc.univ.psyh.