Tek je početak radnog tjedna, a već ste umorni, boli vas glava, teško dišete. Vi patite od sindroma ponedjeljka! Evo kako da si pomognete:
Tko se nije probudio u ponedjeljak i poželio ostati u krevetu i zaboraviti na posao? Kod onih koji se poslije dana vikenda i opuštanja teško uključuju u novi radni tjedan, javljaju se pravi fizički poremećaji u obliku mučnine, glavobolje, boli u želucu, tahikardije i teškoća s disanjem. Liječnici su ih zbirnim imenom nazvali - sindrom ponedjeljka. Obično se na njih niti ne obaziremo, no ako se učestalo javljaju, ne valja ih potcjenjivati. Uzrok može biti lagana tjeskoba ili depresija u vezi s poslom koji nas ne zadovoljava i ne ispunjava, ili što ne znamo uspostaviti odnose sa suradnicima.
Preko vikenda zaboravljamo na probleme s posla, nismo pod tolikim pritiskom i oslobođeni smo frenetičnog radnog ritma. No, sve nas to ubrzo dočeka, već u ponedjeljak, a da se teškoćama ne znamo suprotstaviti na pravi način.
Sindrom ponedjeljka fizički je izričaj unutarnjeg nemira i nezadovoljstva što izjeda cijelu ličnost, a da to, što je najgore, ona nije svjesna. Psihosomatske manifestacije treba shvatiti kao zvono na uzbunu: upozoravaju nas da nešto nije u redu. No, što se može napraviti kako bi se uočilo i nadvladalo ovo stanje?
Važno je ne oglušiti se na poruke tijela, nego pokušati shvatiti što nam ono žele prenijeti. Dobro razmislite i otkrijte koje vas to situacije smetaju i što bi trebalo promijeniti. No, to nije uvijek lako. Ponekad je potrebna pomoć izvana. Imate li povjerenja u svog liječnika, povjerite se njemu. U većini slučajeva od njega možete dobiti korisne savjete, a on će vam, ocijeni li da je to potrebno, propisati i odgovarajuće lijekove, antidepresive i slične. No, lijekove ne smijete uzimati tijekom duljeg razdoblja jer mogu izazvati psihičku i fizičku ovisnost. Ukoliko ovaj prvi pokušaj ne dovede do željenih rezultata, zatražite pomoć psihijatra ili psihologa. Najčešće je dovoljno nekoliko susreta kako bi se problem riješio.