Promijenite negativna uvjerenja o sebi, budite iskreni, riješite se osjećaja krivnje i budite sebi najbolji prijatelj samo su neki od savjeta za stjecanje više samopouzdanja
Protekla dva tjedna pisali smo o tome kako dobiti još više samopouzdanja ili kako vratiti izgubljeno samopouzdanje. Poznata američka sociologinja Lynda Field u svojoj knjizi „60 savjeta za stjecanje samopouzdanja“ obuhvatila je sve aspekte života, te kako oni mogu utjecati na samopouzdanje i mišljenje o samom sebi. Naime, nije uzaludna uzrečica „budi sam sebi najbolji prijatelj“, jer to je sama esencija samopouzdanja.
Evo slijedećih 14 savjeta koji vam mogu pomoći da vratite vjeru u sebe.
Prvo, počnite s tjelovježbom. Vježba je snažan poticaj za samopouzdanje, ali i jedan od najlakših načina da ga steknete. Ne brinite se, ne trebate dnevno trčati 10 kilometara, niti dizati “tonske” utege. Budite realni u svojim mogućnostima i ciljevima. Započnite s desetominutnim vježbama, a s vremenom minutažu povećavajte. Maleni uspjesi ojačat će vam volju i motivaciju za redovitijim i dužim fizičkim aktivnostima.
Drugo, naučite opraštati. Upravo je opraštanje uspješan način jačanja samopouzdanja. Ipak, ne morate praštati svakome, posebno onima koji su vas jako povrijedili i to ne znači činjenicu da je u redu da su vas povrijedili. Opraštanje će vas osloboditi od gnjeva, ljutnje i svih negativnih emocija koje vas koče i ne možete nastaviti dalje ili raskrstiti odnos s nekim. Ukoliko niste spremni oprostiti, to će vam oslabiti samopouzdanje.
Treće, uvijek očekujte najbolje. Ukoliko o svemu u životu imate negativan stav i ono što je pozitivno neće se tako činiti. Mijenjanjem misli možete promijeniti kvalitetu života. Jedan dan očekujte sve najbolje i vidite što će se dogoditi. Negativan stav će samo k vama privući još negativnih ljudi i loših događaja.
Četvrto, duboko dišite! Pravilno disanje, pomoći će vam da popravite svoje držanje, bez obzira na situaciju. Način na koji dišemo, ima utjecaja na to kako razmišljamo, osjećamo i djelujemo.
Evo jedne kratke vježbe:
1. Sjednite na rub stolice, uspravite leđa, a noge držite na podu. Stavite ruke na donji dio trbuha tako da se s nadlakticama oslanjate na bedra.
2. Izdahnite glasni uzdah. Ispraznite trbuh do kraja i neka nekoliko sekundi ostane prazan.
3. Počnite polako disati i osjetite kako vam se pomiče donji dio trbuha. Tako polako udišite i izdišite (udahnite koliko možete i izdahnite koliko možete) i tako desetak puta.
Poslušajte istinu o sebi
Sljedećih nekoliko savjeta, ne samo da će vam pomoći da stvorite samopouzdanje, već i da još bolje upoznate sami sebe.
Peto, stvorite nešto! Kad je vaše samopouzdanje slabo, probudite svoj interes i motivaciju, pokrenite „kreativne sokove“, tako da nešto stvorite. Ne treba biti ništa komplicirano. Ispecite tortu, aranžirajte cvijeće, napišite pismo ili dnevnik. Mogućnosti su beskrajne.
Šesto, budite iskreni prema sebi! Ponekad nam je teško prihvatiti istinu koju čujemo o sebi, no zavirite u nutrinu i preispitajte se je li zaista tako. Ako živimo u laži, naše samopouzdanje će biti zaista slabo.
Sedmo, promatrajte govor tijela. Držanje našeg tijela govori o tome kako se osjećamo. Kako biste dobili još više samopouzdanja, uspravite se, nasmiješite se. Uspostavite neki fizički kontakt, a vaš govor tijela će vam dati dodatno samopouzdanje.
Osmo, napišite svoj plan akcije. Napišite svoje ciljeve i metode s kojima ćete postići te ciljeve, te ih naravno počnite provoditi. Iako vam se planovi neće uvijek ostvariti, sami pokušaji će vam podići samopouzdanje. Ne gubite nadu.
Deveto, kao što želite da drugi govore lijepo o nama i vi govorite lijepo o drugima. Kada ružno govorite jedni o drugima, automatski mijenjate percepciju o sebi. Negativizam stvara nezadovoljstvo i nikad ne vodi konstruktivnim promjenama. Oni koji su nezadovoljni sa sobom ogovaraju druge ljude. Oni koji poštuju sebe i prema drugima će se odnositi s poštovanjem.
Vjerujte intuiciji
Posljednjih nekoliko savjeta koje ćemo vam dati mogu ojačati vaše samopouzdanje i pomoći će vam da u potpunosti zavladate svojim životom i osjećajima.
Deseto, recite „ne“ kada to želite. Ako mislite „ne“, a kažete „da“ tada ne govorite što mislite i osjećate, a to će utjecati na vaše samopoštovanje. Vježbajte reći „ne“! Zamislite si situaciju i na glas recite „ne“ da čujete kako zvuči.
Jedanaesto, riješite se osjećaja krivnje. Znate da dajete sve od sebe, no niste “Superman”. Izgovorite riječi „uvijek dajem sve od sebe“ i zaboravite na krivnju grižnju savjesti. Nemojte dopuštati da vam obitelj ili bilo tko drugi nameće osjećaj krivnje.
Dvanaesto, uravnotežite se. Podjednako se bavite mentalnim, fizičkim, emocionalnim i duhovnim aktivnostima. Nemojte zanemariti niti jedan segment koji čini vaš život.
Trinaesto, vjerujte svojoj intuiciji. Oslanjajte se na svoju intuiciju kada imate “slutnju” u vezi nečeg. Vaša vam se intuicija obraća kroz pobude, osjećaje i pronicavost. Slušanjem intuicije postati ćete živahniji, spontaniji i uravnoteženi.
Četrnaesto, sastavite popis onoga čemu se divite. Ako ste potišteni, nađite nešto što vas uveseljava. Iako je teško, potrudite se, vjerujte isplatit će se.
(vam)