Upotreba QR koda

Današnji tempo života zahtjeva brz napredak tehnologije i razvoj svega onoga što bi nam olakšalo svakodnevicu. Jedan od izuma na koji nailazimo svakodnevno je zasigurno bar kod. Uvođenje bar koda ubrzalo je protok informacija i povećalo pouzdanost.

Upotreba QR koda

Bar kodovi imaju primjenu u industrijskoj logistici, trgovanju, zdravstvu i vojsci. QR kod je vrsta dvodimenzionalnog koda koji omogućava pohranjivanje više informacija. Prvo se pojavio u autoindustriji, a kasnije se proširio i na druga područja.

Bar kod: Što je bar kod?
Bar kod je niz crnih linija i bijelih međuprostora koji, nakon skeniranja, električnoj opremi omogućuju uvid u informacije o proizvodu koje su sadržane u njemu. Postoji nekoliko vrsta bar kodova i svi se formiraju prema unaprijed određenim pravilima za svaku vrstu bar koda. Svaki proizvod koji odlazi u distribucijsku mrežu ima svoj bar kod. 

Upotreba bar kodova
Bar kodovi se najčešće koriste u poslovanju, od proizvodnje, preko skladištenja pa sve do prodaje. Uvođenje bar kodova u proizvodnju započelo je 1981. godine na inicijativu američkog ministarstva obrane. Svima je poznato da svaki proizvod koji kupimo u prodavaonici ima svoj bar kod, i neki misle da je kod tamo samo kako bi se lakše ispostavio račun, odnosno kako bi se dobio točan iznos svih kupljenih artikala. Ali bar kod je puno više od toga. U nastavku možete vidjeti na koje sve načine bar kod olakšava neke od navedenih segmenta poslovanja.

Svaki proizvod koji dolazi u skladište, nakon proizvodnje, ima svoj bar kod. Pri ulasku proizvoda u skladište skenira se bar kod i ako nije u informacijskom sustavu, odmah se unose podatci o tom novom proizvodu.

Bar kod olakšava i inventuru skladišta i prodavaonica. Prije su ljudi koji obavljaju inventuru računali broj proizvoda, prepisivali podatke i usklađivali podatke o utvrđenom stanju. Danas svaki čovjek koji obavlja inventuru dobije ručno računalo s bar kod čitačem i tako dok očita bar koda proizvoda upiše utvrđenu količinu. Na kraju se podatci sa svih ručnih računala automatski prenose u informacijski sustav i tamo se uspoređuju količine.

Još nam ostaje opisati kako funkcionira očitavanje proizvoda na blagajni prodavaonice. Svakako zaključujemo da je skeniranje koda brže i sigurnije od upisivanja koda ručno. Kodovi sa svih proizvoda se skeniraju, cijene zbrajaju i dobijemo točan iznos računa. Ako u prodavaonicama postoje vage, i ti proizvodi imaju svoje bar kodove, a kada dođu na blagajnu prolaze kroz „check-out vagu“ gdje se očitava kod i važe proizvod i tako se uspoređuje vrijednosno i težinski. I dobiva se točna cijena tog izvaganog proizvoda.

U prodavaonicama postoje i bar kod čitači za kupce. Ako ne znamo cijenu nekog proizvoda, jednostavno pronađemo čitač u prodavaonici i provjerimo ju. Uglavnom su mjesta s čitačem u prodavaonici, ako ih ima, dobro označena tako da ih lakše uočimo.