Gotovo svi smo se barem jednom našli u situaciji da trebamo posao i nemamo apsolutno nikakvog iskustva u području za koje tražimo posao. U današnje vrijeme kada nezaposlenost iz dana u dan raste i kada je dobivanje novog posla jednako zgoditku na lutriji, gotovo da nemate što birati. Ili ćete se prihvatiti posao ili biti nezaposleni u nedogled.
No, kada vas nitko ne želi niti pozvati na razgovor jer nemate nikakvog ili vrlo malo iskustva, volontiranje je definitivno jedan od načina na koji ćete dobiti traženo iskustvo i lakše pronaći posao. Zašto je to tako?
Naime, na burzi rada trenutno ima toliko nezaposlenih osoba s potrebnim kvalifikacijama, da se gotovo niti jedan poslodavac ne želi zamarati s početnicima, kada na izbor ima već treniranu radnu snagu koja mu već sutra može kvalitetno obavljati posao i donositi dobit. Država priprema određene nove mjere poticanja zapošljavanja u vidu plaćenih doprinosa, manjeg poreza i sl., ali do onda, prepušteni ste sami sebi.
Trud se isplati
Kada se sjetim svojim početaka u novinarstvu, još kao svježe „pečena“ apsolventica, vratila sam se u rodni grad i odlučila steći iskustvo i pronaći posao u struci. U to vrijeme, početkom 2005. godine, bila je znatno bolja gospodarska situacija u Hrvatskoj, otvarali su se novi mediji na državnoj i lokalnoj razini, ali nitko nije želio plaćati mladu novinarku bez iskustva.
Da ne duljim, mogla sam početi raditi odmah, ali prvo šest mjeseci besplatno, tako dugo dok već polako nisam naučila „zanat“ i počela samostalno raditi novinarski posao. Nakon toga sam dobivala mizeriju od honorara, ali iste sekunde kada sa diplomirala na fakultetu, dobila sam stalni radni odnos, s pristojnom plaćom. Tko danas može poželjeti više?
Ono što sam željela naglasiti, moj rad i trud se isplatio. Bila sam svjesna da me fakultet nije pripremio za moje buduće zanimanje i da sam prije toga morala naučiti raditi posao i to sam učinila. Mogu biti samo zahvalna što su mi moji današnji kolege dali priliku i potporu u tome, jer su i sami počinjali na isti način. Besplatan rad i mizerije od honorara prošli su svi...
Nakon škole, samo teorijsko znanje...
Kada danas, sedam godina nakon moje diplome razgovaram sa srednjoškolcima ili studentima, svi sanjaju o savršenim poslovima sa savršenim plaćama. Naravno, i mi smo svi sanjali, ali opet smo znali što je realnost. Činjenica je da obrazovni sustav, bio srednji ili visok, „nafila“ mlade s mnogo teorije, ali ne daje nikakvo praktično znanje u poslovima koje će budući maturanti ili diplomanti morati raditi kada izađu iz obrazovnog sustava.
I ono što je najgore, nitko ne želi raditi besplatno. Vjerujte, nisam niti ja željela raditi. Živjela sam kod roditelja koji su konačno odahnuli jer nisu više morali plaćati moj stan i hranu i sve ostale troškove studija u Zagrebu, pa sam samo „žicala“ za sendviče i kave, da preživim dan na mojem novom poslu, i vjerujte, preživjela sam i bilo mi je super.
Čini mi se da današnje generacije, koje žive u težim vremenima nego što su bila prije nekoliko godina, imaju manje realne percepcije o tome kakvo je zaista stanje u državi i da ih zaista nitko neće željeti zaposliti ili ako i dobe posao, to će biti često potplaćen posao i neće biti u struci, pa ga neće niti željeti prihvatiti. I što nakon toga? Čekati unedogled?
Nisu svjesni da će im bilo kakav posao dati određeno iskustvo, percepciju težine posla, radnu etiku, pa i ulaz u „svijet odraslih“, gdje će morati graditi svoj život i karijeru. Svako iskustvo na bilo kojem poslu je dobro iskustvo za ubuduće...
Promijenite percepciju, promijenite sebe
Ako ste do sada bezuspješno kucali na vrata i tražili posao, možda je vrijeme da počnete tražiti volonterski posao. Hoće li se volonterski posao bazirati na kraćem periodu kada ćete raditi kao pomoć u organizaciji neke manifestacije, hoće li to biti u bolnici, dječjem vrtiću, staračkom domu, nekoj udruzi ili pak tvrtki koja želi primiti volontere, nema veze. Pošaljite zahtjev i životopis, objasnite svoju situaciju i zbog čega želite volontirati. Budite iskreni u svojem obrazloženju. Pokucajte ponovno na sva vrata!
Kada dobijete volonterski posao, budite predani u onom što radite, baš kao da se natječete upravo za to ili bolje radno mjesto i da ćete sljedeći mjesec dobiti plaću iz snova. Tko zna, možda zaista i dobijete posao.
Ako pak nećete dobiti posao, tražite preporuku, a svoje iskustvo ćete moći navesti u svojem životopisu. Naravno, ovaj tip posla je definitivno više pogodan za mlade, bez određenih obiteljskih obaveza, koji imaju druge izvore financiranja, ali na žalost i starija populacija će sve više morati razmišljati o toj opciji, te pronaći neki drugi poslovni fokus.
Zapamtite, nikad nije prekasno za volontiranje. To su dokaz i upravo završene OI u Londonu, gdje je raspon volontera bio do tinejdžera do umirovljenika. Iako je naša zemlja po razvoju daleko za Velikom Britanijom, također je i daleko po svijesti u angažiranju na dobrovoljnoj, volonterskoj bazi.
Vrijeme je da se to promijeni, a to je jedino moguće, ako se promijeni svijest da se odnekud mora početi, da je svaki početak težak i da nitko ne može imati odmah vodeće pozicije i visoku plaću.
Možda, kada se ta percepcija promijeni, biti će lakše pronaći taj prvi plaćeni posao...
(vam)