U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, predstavljamo rad Udruge za zaštitu obitelji iz Rijeke - UZOR. Osnovana je 2007.g. kako bi pružila okvir za osiguravanje potrebnih socijalnih usluga, a koje nisu bile pokrivene od strane nadležnih državnih tijela. Udruga ima 12 članova, od kojih je 8 zaposleno u Udruzi. U Udruzi se provode tri programa: Savjetodavni rad s kazneno prijavljivanim mladima, uključujući eksperimentatore s drogama, Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji i Savjetovalište i sklonište za žene i djecu žrtve nasilnog ponašanja u obitelji. Udruga se financira putem natječaja od strane Grada Rijeke, Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb, Primorsko – goranske županije (u znatno manjem obimu) te nadležnih Ministarstava, doznajemo od Paule Bogović, potpredsjednice Udruge i voditeljice Savjetovališta i skloništa za žrtve obiteljskog nasilja.
Kako je organiziran rad skloništa za žrtve nasilja, a kako savjetovališta?
„Sklonište se nalazi na tajnoj adresi u Rijeci, dok se savjetodavni rad provodi u Savjetovalištu u sjedištu Udruge.Tajnost lokacije skloništa održava se već više od 5 godina. Kapacitet Skloništa je 10 osoba, žena i njihove djece. U Skloništu boravi
30– tak osoba godišnje, te se savjetodavno u Savjetovalištu radi s još 50 osoba godišnje. Realizira se 1/3 zahtjeva za smještaj, dok 2/3 ne budu realizirani zbog popunjenosti kapaciteta. Program se provodi uz potporu Grada Rijeke, Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb, te od 2010.g i uz potporu Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti,(sada Ministarstvo socijalne politike i mladih.“
Koje usluge su omogućene u skloništu, kako se dolazi i koliko žrtve nasilja ostaju u skloništu?
„Tijekom boravka u Skloništu korisnicima je osiguran besplatan smještaj, podmirenje osnovnih životnih potreba, te socijalna skrb i psihosocijalna pomoć. Stručnjaci zaposleni u Skloništu, dvije psihologinje i socijalna radnica, pomažu svojim iskustvom, znanjem i vještinama, kroz individualni pristup svakoj osobi smještenoj u Skloništu, uključujući žene i djecu. Izvrsnom suradnjom s drugim ustanovama i udrugama pomažemo ženama u ostvarivanju prava, od pružanja pravne pomoći, do rješavanja brojnih problema i poteškoća koje pritom imaju. Radom sa ženama –žrtvama obiteljskog nasilja kroz pružanje potpore i osnaživanje pripremamo ih za samostalan život bez nasilja, nakon izlaska iz Skloništa. Žene u Sklonište dolaze posredstvom policije, centara za socijalnu skrb ili Savjetovališta Udruge. Sa svakom ženom i njenom djecom radi se individualni plana rada kako bi se usmjerili na njihove trenutne potrebe i nastojali im pomoći u rješavanju trenutnih problema. Žene u Skloništu ostaju oko 6 mjeseci, po potrebi i duže. “
Koliko se radi na ekonomskom osnaživanju i edukaciji žena žrtava nasilja?
„S obzirom na teško ekonomsko stanje u državi, radi se sa ženama na ekonomskom osnaživanju u partnerstvu s drugim organizacijama, kroz školovanje žena za tražena zanimanja i edukaciju o uspješnijoj prezentaciji poslodavcu i aktivnom traženju posla. U proteklih nekoliko godina policijski službenici su izvrsno educirani o problematici nasilja nad ženama, te imaju znanja i vještine kako pomoći žrtvama nasilja u obitelji. Svaka žena žrtva partnerskog/obiteljskog nasilja može se obratiti policiji ili putem telefona ili dolaskom u policijsku postaju kako bi prijavila nasilje. Također, neke žene radije prvo dolaze u Savjetovalište ili zovu na SOS telefon i tada prvi put progovaraju o proživljenom nasilju gdje ih stručne djelatnice saslušaju i po potrebi informiraju i savjetuju što i kako dalje postupiti. Svakako želimo ohrabriti žene, pa i ovom kampanjom s Avon-om da potraže pomoć i da u tome ne odustaju, jer ima izlaza iz nasilja i ima ih tko saslušati i pomoći im.“
Žene često ne znaju koja su im zakonska prava, odnosno mogućnosti da sebe i djecu zaštite od obiteljskog nasilja.Žene žrtve obiteljskog nasilja imaju malo spoznaje o svojim pravima. Strah ih je da se ne mogu razvesti ako se suprug sa tim ne slaže, misle da će izgubiti djecu, imovinu...Gdje mogu dobiti savjet što učiniti?
„Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja djeluje u prostorijama Udruge U.Z.O.R na adresi Blaža Polića 2/1, u Rijeci. Savjetovanje je besplatno, korisnici dolaze slobodno, bez uputnice, uz prethodni dogovor za termin putem besplatnog telefona 0800-333-883 radnim danom od 8 do 18 sati. Na navedenoj besplatnoj SOS liniji pruža se i potpora i pomoć žrtvama obiteljskog nasilja suočenim s kriznim i stresnim situacijama, a pružaju ju stručne djelatnice svakim danom od 0-24 sata. U Savjetovalištu stručne djelatnice rade sa ženama žrtvama nasilja individualno i grupno kroz savjetodavni i terapijski rad.“
Imate li telefonsku linijua za savjetovanje?
„Udruga UZOR također usluge savjetovanja pruža i putem besplatnog SOS telefona na broju 0800 333 883 koji je dostupan 24 sata na dan i na koji se javljaju isključivo stručne djelatnice – psihologinje i socijalna radnica. Ujedno, putem SOS telefona možemo dogovoriti i termin ukoliko žena želi doći u Savjetovalište. Svi razgovori su povjerljivi, a ukoliko pozivatelj, odnosno žena žrtva nasilja želi, ne mora dati osobne podatke, poziv može biti anoniman.“
Kakva su iskustva udruge UZOR sa ženama koje se nakon boravka u skloništu i pomoć kroz savjetovalište opet uključe u uobičajnu životnu i radnu sredinu?
„Velika većina žena nakon odlaska iz Skloništa živi boljim i kvalitetnijim životom, bez nasilnog partnera i samostalno odlučuju o sebi i svom životu. Također žene nakon odlaska iz Skloništa rado dolaze u Savjetovalište i dalje budu uključene u individualni i grupni rad, te pomažu drugim ženama koje se suočavaju s posljedicama nasilja.“
(M.G.)